Temperaturat ekstreme “trondisin” sërish Evropën, rekord në Spanjë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një temperaturë rekord prej 46.8 gradë Celsius u regjistrua në qytetin spanjoll të Valencias, të cilën banorët vendas e cilësuan si “të pabesueshme”.

Vapa ekstreme i vështirësoi shumë kushtet e jetesës në këtë qytet mesdhetar dhe siç përshkroi një banor, “është e pamundur të jetosh në apartamente”, raporton Euronews.

“Natën ndezim kondicionerin. Gjatë ditës përpiqemi të dalim sa më vonë dhe të shkojmë në plazh”, tha një tjetër banor i këtij qyteti spanjoll.

- Advertisement -

Në Spanjë është duke u zhvilluar vala e tretë e të nxehtit të kësaj vere. Një alarm i kuq i motit është aktivizuar në tetë zona përreth qyteteve Valencia dhe Murcia, duke treguar një rrezik ekstrem të nxehtësisë.

Gjashtë stacione matën temperatura mbi 44 gradë rreth Valencias dhe Castellón, ndërsa dy zona rreth Seviljes dhe Granadës, në Andaluzi, e tejkaluan këtë temperaturë javën e kaluar.

Dhe gjermanët janë duke pritur për temperatura më të larta se sa janë mësuar, sepse pjesë të mëdha të vendit do të jenë më të ngrohta se zakonisht gjatë kësaj jave, siç raportoi Bloomberg.

Alarmi i kuq për vapë ekstreme është dhënë për ditën e sotme përgjatë kufirit me Zvicrën, si dhe në qytetin e Freiburgut. Temperaturat në Berlin do të arrijnë maksimumin prej 30.5 gradë të martën, thuhet në raportin e Maxar.

Këtë javë parashikohen kushte më të ngrohta se normale, me anomali të pranishme ndonjëherë nga Evropa Qendrore në atë Lindore.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

TË FUNDIT

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...

BBC: Kukësi, qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel

Lush Alida Ismailaj po ndihmonte një gazetare franceze të kalonte kufirin nga Shqipëria në Kosovë, kur një bombë shpërtheu aty pranë, duke spërkatur copëza...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×