TikTok gjobitet me 345 milionë euro, shkeli privatësinë e të dhënave të fëmijëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rregullatorët irlandezë kanë gjobitur TikTok me 345 milionë euro për shkeljen e privatësisë së fëmijëve. Ankesa kishte të bënte me mënyrën se si aplikacioni i mediave sociale trajtoi të dhënat e fëmijëve në vitin 2020, veçanërisht rreth verifikimit të moshës dhe cilësimeve të privatësisë.

Kjo është gjoba më e madhe deri më tani që TikTok ka marrë nga rregullatorët. Një zëdhënës i firmës së mediave sociale tha se “me respekt nuk pajtohet me vendimin, veçanërisht me nivelin e gjobës së vendosur”.

“Kritikët janë përqendruar në veçoritë dhe cilësimet që ishin në fuqi tre vjet më parë, dhe që ne kemi bërë ndryshime shumë përpara se të fillonte hetimi, si p.sh. vendosja e të gjitha llogarive nën 16 vjeç në private si parazgjedhje”, thanë ata.

- Advertisement -

Gjoba është lëshuar nga Komisioni i Irlandës për Mbrojtjen e të Dhënave (DPC) sipas ligjit të BE-së për Mbrojtjen e të Dhënave (GDPR) të ligjit të privatësisë. GDPR përcakton rregullat që kompanitë duhet të ndjekin kur trajtojnë të dhënat.

DPC zbuloi se TikTok nuk kishte qenë mjaft transparent me fëmijët në lidhje me cilësimet e tij të privatësisë dhe ngriti pyetje se si u përpunuan të dhënat e tyre. Komisionerja për Mbrojtjen e të Dhënave Helen Dixon tha për BBC News se hetimi zbuloi gjithashtu se llogaritë e bëra nga ata të moshës 13 dhe 17 vjeç ishin bërë publike si parazgjedhje gjatë regjistrimit, që do të thotë se përmbajtja që ata postonin ishte e dukshme për këdo.

“Kjo është pikërisht në duart e TikTok për shkak të mënyrës se si ata e projektuan platformën, dhe ne themi se shkeli mbrojtjen e të dhënave nga dizajni dhe nga kërkesat e paracaktuara të GDPR,” tha zonja Dixon.

Firmës i janë dhënë tre muaj kohë për ta bërë përpunimin e të dhënave të saj plotësisht në përputhje me GDPR. Profesoresha Sonia Livingstone, e cila hulumton të drejtat dhe përvojat dixhitale të fëmijëve në Shkollën e Ekonomisë dhe Shkencave Politike në Londër, përshëndeti vendimin e DPC.

“Fëmijët duan të marrin pjesë në botën dixhitale pa u shfrytëzuar apo manipuluar. Dhe kjo do të thotë se platformat duhet të shpjegojnë se si trajtohen të dhënat e tyre dhe, më e rëndësishmja, t’i trajtojnë të dhënat e tyre në mënyrë të drejtë, pasi privatësia është e drejtë e fëmijës,” -tha ajo.

Mbetet ende në proces hetimi nëse TikTok ka transferuar ilegalisht të dhëna nga BE në Kinë. TikTok është në pronësi të firmës së Pekinit ByteDance.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A është zgjerimi i BE realist? Analistët: Unioni duhet të reformohet

Është koha e zgjerimit. Ideja për ta bërë BE-në më të madh ka kapur momentin që nga nisja e luftës në Ukrainë. Ajo është...

Si fitohet lufta ndaj duhanit? Bëni kompanitë të paguajnë dhe më shumë

Nga Michelle Mitchell Duhani vret një person çdo pesë minuta në Mbretërinë e Bashkuar dhe është përgjegjës për rreth 150 raste të kancerit çdo ditë. Studiuesit vlerësojnë se 9.3...

Përplaset makina me motorin në Peshkopi, përfundojnë në spital 2 persona

Me datë 04.10.2023, rreth orës 15.00, në vendin e quajtur 'kryqëzimi i Bolonjës', në qytetin e Peshkopisë, është përfshirë në një aksident mjeti tip...

TË FUNDIT

A është zgjerimi i BE realist? Analistët: Unioni duhet të reformohet

Është koha e zgjerimit. Ideja për ta bërë BE-në më të madh ka kapur momentin që nga nisja e luftës në Ukrainë. Ajo është...

Si fitohet lufta ndaj duhanit? Bëni kompanitë të paguajnë dhe më shumë

Nga Michelle Mitchell Duhani vret një person çdo pesë minuta në Mbretërinë e Bashkuar dhe është përgjegjës për rreth 150 raste të kancerit çdo ditë. Studiuesit vlerësojnë se 9.3...

Përplaset makina me motorin në Peshkopi, përfundojnë në spital 2 persona

Me datë 04.10.2023, rreth orës 15.00, në vendin e quajtur 'kryqëzimi i Bolonjës', në qytetin e Peshkopisë, është përfshirë në një aksident mjeti tip...

Molliqaj: Jam kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, s’dua konflikt

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një çështje e padiskutueshme. Ai u...

Spahiu: Veriu mban me ujë dhe energji elektrike Kosovën, s’mund ta falim kurrsesi

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Kosova nuk mund të falë kurrsesi Veriun duke qenë se ka resurset më...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×