“Toka është mbuluar me kufoma”- Zelensky rrëfen luftimet e ashpra në Soledar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka zbuluar detaje në lidhje me luftimet e ashpra që po zhvillohen në lindje të Ukrainës.

Në fjalën e tij, Zelensky vlerësoi maksimalisht luftëtarët ukrainas të cilët sipas tij mund të pengonin sulmin rus në qyetetin e vogël të minierave të kripës, Soledar.

Ai tha se qëndrueshmëria e forcave të vendit të tij në rajonin e Donbasit e kishte ndihmuar Ukrainën të fitonte kohë dhe të fitonte forcë.

- Advertisement -

Megjithatë, ai theksoi gjithashtu situatën e rëndë në Soledar ku tha se nuk kishte “pothuajse asnjë mur mbrojtës” në qytetin lindor.

“Gjithçka është shkatërruar plotësisht, pothuajse nuk ka mbetur më jetë. Mijëra njerëz të tyre kanë humbur. E gjithë toka pranë Soledarit është e mbuluar me kufomat e pushtuesve dhe plagët nga goditjet. Kështu duket çmenduria”, tha Zelensky në përshkrimin që i bëri situatës.

Ai shtoi: “Beteja për Donbasin vazhdon. Dhe megjithëse pushtuesit tani kanë përqendruar përpjekjet e tyre më të mëdha në Soledar, rezultati i kësaj beteje të vështirë dhe të gjatë do të jetë çlirimi i të gjithë Donbasit tonë. Falënderoj të gjithë luftëtarët tanë që mbrojnë Bakhmutin tonë dhe demonstrojnë qëndrueshmëri maksimale! Falënderoj të gjithë luftëtarët në Soledar që u bëjnë ballë sulmeve të reja e edhe më të ashpra të pushtuesit!

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

TË FUNDIT

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

Ukraina për zgjedhjet ruse: Votimet në territoret e pushtuara s’ do jenë të vlefshme

Qeveria ukrainase e ka shpallur “të pavlefshme” çdo përpjekje të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në territoret e pushtuara të Ukrainës. Së fundmi, datat...

“Gzo n’Shkodër”/ Atmosfera e festave mbledh turistët nga e gjithë bota

Atmosfera e festave që ka përfshirë Shkodrën që nga 1 Dhjetori ka tërhequr përreth vehtes edhe turistë të huaj të cilët ndodhen në Shqipëri....


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×