Trafiku ajror evropian nuk do të rikuperohet deri në vitin 2025

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rimëkëmbja e trafikut ajror evropian nuk do të ndodhë deri në vitin 2025, sipas raportit të fundit të siguruar nga organi evropian i menaxhimit të trafikut ajror Eurocontrol.

Sipas raportit të fundit të Eurocontrol të publikuar në qershor, tha se një rikuperim i plotë nuk do të ndodhte deri në vitin 2024, raporton SchengenVisaInfo.com.

“Ne kemi parë kërkesë të fortë këtë verë, por kjo është penguar si nga kapaciteti i sektorit për të përballuar rritjen e shpejtë ashtu edhe nga ndikimi i luftës në Ukrainë,” vuri në dukje Drejtori i Përgjithshëm i Eurocontrol Eamonn Brennan në lidhje me këtë.

- Advertisement -

Ai theksoi se këtë vit priten 49 për qind më shumë fluturime krahasuar me vitin e kaluar; megjithatë, 16 për qind më pak krahasuar me nivelet para pandemisë në 2019.

“Ne jemi optimistë për rikuperimin e trafikut në rreth 92 për qind të niveleve të vitit 2019 vitin e ardhshëm. Por ka rreziqe të rëndësishme negative që mund të ndikojnë në rimëkëmbjen” , vuri në dukje Eamonn Brennan.

Sipas Eurocontrol, ekzistojnë tre skenarë në lidhje me situatën e aviacionit:

I pari tregon rikuperim në nivelet para pandemisë në vitin e ardhshëm, ndërsa ai më pesimisti tregon rikuperim pas vitit 2028.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×