English

Tre të vrarë nga sulmet ukrainase në Rusi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat ukrainase kanë kryer sulme të shumëfishta në Rusi të shtunën, duke i vrarë së paku tre njerëz në qytetin kufitar të Rusisë, Belgorod, thanë zyrtarët rusë.

- Advertisement -

Një rafineri e naftës në rajonin rus Samara u godit nga sulmet e ushtrisë ukrainase, po ashtu.

Një burrë dhe dy gra u vranë dhe tre njerëz të tjerë u plagosën nga bombardimet ukrainase në Belgorod, tha guvernatori i këtij rajoni, Vyacheslav Gladkov.

Ai shtoi se pesë njerëz të tjerë u plagosën nga një sulm ukrainas me dron, i cili e goditi një veturë në fshatin Glotovo, rreth dy kilometra larg kufirit ukrainas.

Një rafineri e naftës në pronësi të gjigantit rus të naftës, Rosneft, në rajonin Samara u kaplua nga zjarri, tha guvernatori i këtij rajoni, Dmitry Azarov.

Nuk u raportua për viktima nga sulmi në rafinerinë e këtij rajoni, i cili ndodhet rreth 850 kilometra në juglindje të Moskës.

Ukraina i kreu këto sulme një ditë pasi Rusia e sulmoi qytetin jugor ukrainas, Odesa, me raketa dhe me dronë, duke i vrarë 20 njerëz dhe duke i plagosur mbi 70 të tjerë.

Dy raketa ruse Iskander-M, të shkrepura nga Krimea e uzurpuar nga Rusia, e goditën një zonë banimi në Odesa, tha guvernatori i këtij rajoni, Oleh Kiper.

Disa nga të vdekurit ishin mjekë dhe shpëtimtarë, të cilët u vranë nga një raketë e dytë, pasi kishin shkuar në vendin e ngjarjes për t’i mjekuar të plagosurit nga raketa e parë, tha Kiper.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se forcat ruse që e sulmuan të premten qytetin ukrainas të portit në Detin e Zi do të marrin “përgjigje të drejtë” nga forcat e Kievit.

Këto sulme vijnë po ashtu teksa rusët po votojnë në ditën e dytë të zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti Vladimir Putin e ka pothuajse të sigurt fitoren për ta zgjatur sundimin për edhe gjashtë vjet të tjera, pasi i shtypi të gjithë kundërshtarët dhe zërat kritikë.

Putini e ka akuzuar Kievin se po tenton ta pengojë mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale ruse.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?