Trendi i pushimeve nga puna në Twitter vazhdon

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fuqia punëtore e Twitter ka rënë në nivelin e saj më të ulët në vite, pasi pushimet nga puna vazhduan në kompaninë e kryesuar nga miliarderi Elon Musk. Numri aktual i punonjësve me kohë të plotë në Twitter është rreth 1,000, sipas dy personave të njohur me situatën që kërkuan të mos identifikohen, raportoi Business Insider.

Musk tha disa javë më parë se 1500 punonjës mbetën në Twitter, të cilin ai e mori zyrtarisht gjashtë muaj më parë, megjithëse ai nuk sqaroi nëse në këtë numër përfshiheshin punonjësit jo të përhershëm.

Një nga burimet ka thënë për “Insajder” se numri i të punësuarve në Twitter është “shumë më i vogël” dhe është afër 1000, sidomos kur merren parasysh ata që nuk konsiderohen si punonjës të përhershëm sepse kanë një kontratë të tillë, por teknikisht janë punësuar nga ndonjë “palë e tretë”.

- Advertisement -

Që kur u bë kreu i Twitter, Mask ka reduktuar vazhdimisht numrin e punonjësve. Menjëherë pasi ai e mori atë kompani, u bënë pushime masive nga puna dhe në fillim të këtij viti numri i punonjësve ishte rreth 2000.

Fakti që ky numër tani ka rënë në rreth 1000 do të thotë se numri i punonjësve në Twitter është zvogëluar për gati 90 për qind në krahasim me periudhën para se Musk të ishte pronar i kompanisë, sepse atëherë kishte rreth 7500 punonjës. Nga ata që mbeten në kompani, rreth 500 punëtorë janë inxhinierë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deklarata e David Wisner për Berishën, Qafoku: Do ketë ndëshkime të tjera…

I ngarkuari me punë i Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, ka zgjedhur Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit për të dhënë disa mesazhe të...

“Burg me 5 yje”- Avokati: Ku po mbahet Naim Murseli, çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

Avokati Tomë Gashi ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania, ku hodhi dritë mbi petendimet e qarkulluara në media se ka pasur...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

TË FUNDIT

Deklarata e David Wisner për Berishën, Qafoku: Do ketë ndëshkime të tjera…

I ngarkuari me punë i Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, ka zgjedhur Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit për të dhënë disa mesazhe të...

“Burg me 5 yje”- Avokati: Ku po mbahet Naim Murseli, çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

Avokati Tomë Gashi ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania, ku hodhi dritë mbi petendimet e qarkulluara në media se ka pasur...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

Dyshohet se fshehu pasurinë, dërgohet në gjykatë dosja për ish-prokurorin e njohur

Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimet në lidhje me ish-prokurorin Petrit Fusha. Fusha akuzohet për deklarim të rremë të pasurisë. Dosja në ngarkim të tij...

Irani akuzon diplomatin suedez të BE-së për komplot me Izraelin

Gjyqësori i Iranit ka akuzuar suedezin Johan Floderus, një diplomat i Bashkimit Evropian (BE) i ndaluar në Iran për më shumë se 600 ditë,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×