Trualli i Portit të Durrësit i kalon Ministrisë së Financave | 5 zhvillime kryesore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa
  • Hereni: Trualli i Portit të Durrësit ka kaluar në pronësi të Ministrisë së Financave

Administratori i “Albanian Seaports Development Company”, Erlis Hereni thotë se sipërfaqja e Portit të Durrësit është 80.9 hektarë dhe se aktualisht, trualli i ka kaluar në pronësi Ministrisë së Financave.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Hereni u shpreh se trualli i Portit të Durrësit do t’i mbetet shtetit shqiptar, pasi është futur në këtë projekt si bashkëzhvilluese.

Një javë më parë, në Tiranë u nënshkrua memorandumi i bashkëpunimit për Portin turistik të Durrësit, mes qeverisë shqiptare dhe investitorit Muhammed Alabbar.

- Advertisement -

Lexoni për më shumë: Hereni: Trualli i Portit të Durrësit ka kaluar në pronësi të Ministrisë së Financave

Administratori i “Albanian Seaports Development Company”, Erlis Hereni

  • Marrëveshja për Portin e ri turistik të Durrësit do të dërgohet për votim në Kuvend

Administratori i “Albanian Seaports Development Company”, Erlis Hereni deklaroi se marrëveshja për ndërtimin e Portit të ri turistik të Durrësit, do të dërgohet për votim në Kuvend, kur të fillojë sesioni i ri parlamentar.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Hereni u shpreh se do u jepet mundësia të gjithë deputetëve në parlament që të shikojnë marrëveshjen.

“Albanian Seaports Development Company” është një shoqëri aksionere në pronësi të Autoritetit Portual Durrës.

Lexoni për më shumë: Marrëveshja për Portin e ri turistik të Durrësit do të dërgohet për votim në Kuvend

Administratori i “Albanian Seaports Development Company”, Erlis Hereni

  • Meta: Bordi i Transparencës po vjedh pa mëshirë shqiptarët, Rama kryeoligark

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta deklaroi se edhe pse çmimi i naftës ka rënë në bursat ndërkombëtare, diçka e tillë nuk reflektohet në vendin tonë.

Në një deklaratë për mediat, Meta u shpreh se Bordi i Transparencës po vjedh në mënyrë të pamëshirshme qytetarët shqiptare.

Sipas tij, i gjithë shteti është vënë në shërbim të kryeministrit Edi Rama, të cilin e cilësoi kryeoligark.

Lexoni për më shumë: Meta: Bordi i Transparencës po vjedh pa mëshirë shqiptarët, Rama kryeoligark

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta

  • Ulet nafta në bursa, arrin vlerën më të ulët që prej nisjes së luftës

Çmimi i naftës në tregjet globale ka arritur në nivelin më të ulët që prej muajit shkurt, kohë kur nisën edhe tensionet e luftës Rusi-Ukrainë.

Bursa e Londrës është hapur këtë të mërkurë me çmimin 92 dollarë për fuçi, nga 98 dollarë që ishte një javë më parë, ndërsa në bursën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, 1 fuçi kushton 86 dollarë.

Rënie ka patur edhe në bursën Platts, ku shiten produktet e përpunuara që janë direkt për konsum. Një javë më parë, çmimi për 1 ton gasoil të përpunuar ishte 930 dollarë, ndërsa këtë javë 1 ton shitet me 900 dollarë.

Lexoni për më shumë: Ulet nafta në bursa, arrin vlerën më të ulët që prej nisjes së luftës

Foto ilustruese

  • Shpallet në kërkim babai i Florenc Çapjas, iu gjet një makinë e vjedhur në servis

Policia e Elbasanit ka shpallur në kërkim Fejzulla Çapjan, djalin e të shumëkërkuarit Florenc Çapja.

Në servisin e 64-vjeçarit është sekuestruar një automjet tip “Alfa Romeo”, pa targa, i cili rezulton i vjedhur në Kavajë, më 18 prill të vitit 2019.

Në brendësi të automjetit u gjetën 2 targa, të cilat gjithashtu rezultojnë të vjedhura në Elbasan, më datë 29.06.2020, fishekë luftarakë dhe 1 aparat celular. Në ambientet e servisit, shërbimet e Policisë zbuluan një kapele me stemën e Policisë, si dhe një këllëf për mbajtjen e armëve të zjarrit.

Lexoni për më shumë: Shpallet në kërkim babai i Florenc Çapjas, iu gjet një makinë e vjedhur në servis

Florenc Çapja


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

TË FUNDIT

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×