‘Trump kërcënon demokracinë’, Biden: Po nxit urrejtjen në prag të zgjedhjeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden ka akuzuar paraardhësin Donald Trump dhe mbështetësit e tij se po minojnë demokracinë në prag të zgjedhjeve të mesmandatit, që mbahen javën e ardhshme.

“Mos bëni gabime, në lojë është demokracia për të gjithë ne”, deklaroi Biden, duke iu referuar kërcënimeve të disa kandidatëve republikanë se nuk do të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve në rast se humbasin.

Nga ana e tyre, kundërshtarët e Biden u përgjigjën duke e akuzuar atë se po përpiqet të përçajë dhe devijojë drejtimin e Shteteve të Bashkuara.

- Advertisement -

Në lojë në zgjedhjet e 8 nëntorit është kontrolli i të dyja dhomave të Kongresit. Sondazhet sugjerojnë se republikanët do të marrin nën kontroll Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa Senati mund t’u shkojë demokratëve.

Përbërja politike e dhomave ka një rëndësi të veçantë për mënyrën se si presidenti Biden dhe partia e tij mund të kalojnë ligjet.

Në fjalimin e tij, Biden akuzoi më tej Trump se ka nxitur urrejtjen dhe zemërimin që kur refuzoi të pranonte rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 2020-s.

Gjithashtu, duke iu referuar sulmit të fundit ndaj bashkëshortit të kryetares së Kongresit, Nancy Pelosi, ai tha se dhuna ishte pasojë e gënjeshtrave dhe mashtrimeve të lindura nga një komplot dashakeq.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestohen për korrupsion përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave

Përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave, janë arrestuar nga policia e tiranës pasi, Shpërdoruan detyrën dhe morën para, për të mos raportuar...

Lufta në Ukrainë, Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Japonia njoftoi të premten sanksione shtesë kundër Rusisë në përgjigje të veprimeve të fundit të Moskës në Ukrainë, duke ndaluar eksportin e mallrave kryesore...

Pas SHBA-së dhe Gjermanisë, Franca e Kanadaja do të çojnë tanke në Ukrainë

Franca dhe Kanadaja do të furnizojnë Ukrainën me tanke mes sulmeve të vazhdueshme ruse. Vendimi i të dy vendeve ndjek shembullin e Shteteve të Bashkuara...

TË FUNDIT

Arrestohen për korrupsion përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave

Përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave, janë arrestuar nga policia e tiranës pasi, Shpërdoruan detyrën dhe morën para, për të mos raportuar...

Lufta në Ukrainë, Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Japonia njoftoi të premten sanksione shtesë kundër Rusisë në përgjigje të veprimeve të fundit të Moskës në Ukrainë, duke ndaluar eksportin e mallrave kryesore...

Pas SHBA-së dhe Gjermanisë, Franca e Kanadaja do të çojnë tanke në Ukrainë

Franca dhe Kanadaja do të furnizojnë Ukrainën me tanke mes sulmeve të vazhdueshme ruse. Vendimi i të dy vendeve ndjek shembullin e Shteteve të Bashkuara...

Kaosi në parlament, PS kërkon përjashtimin e Berishës dhe 5 deputetëve nga Kuvendi

Grupi Parlamentar i PS ditën e sotme i ka paraqitur një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla ku kërkojnë marrjen e masës disiplinore për...

Dita e Holokaustit, Rama: Shqipëria ka vendin e nderit në Luftën e II Botërore

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një postimi në facebook në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. Përmes një postimi në facebook shefi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×