Trupat ukrainase zmbrapsin rusët në Kherson, Moska pretendon të kundërtën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lufta po përshpejtohet në frontin e Khersonit, në jug të Ukrainës, ku gjithçka flet për një tërheqje masive të trupave ruse në anën tjetër të lumit Dnipro.

Flamuri rus nuk është më i ngritur në selinë administrative dhe autoritetet lokale të caktuara nga Moska i bënë sërish një apel popullsisë që të largohet nga zona.

“Sa i takon evakuimit, sërish u rekomandoj të gjithë banorëve të Khersonit dhe atyre në krahun e djathtë të lumit të kalojnë në të majtë”, u shpreh Kirill Stremousov, nënkryetar i administratës civile-ushtarake në Kherson.

- Advertisement -

Ndërkohë, raportimet nga Rusia flasin për një realitet tjetër. Sipas Ministrisë së Brendshme ruse, trupat e saj kanë zmbrapsur sulmet e ushtrisë ukrainase në fronte të ndryshme, duke shkaktuar shumë humbje.

Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Atomike ka publikuar ndërkohë raportin mbi akuzat e Moskës se Kievi po përgatit një bombë me efekte radioaktive. Pasi ka inspektuar impiante të ndryshme ukrainase, agjencia ka arritur në përfundimin se nuk po prodhohen bomba të tilla.

Rusia sapo konfirmoi statusin e saj si gënjeshtarja më e madhe në botë – komentoi ministri i Jashtëm ukrainas.

Ndërkaq dy vendet kanë shkëmbyer sërish të burgosur; 107 persona nga secila palë. Mes ukrainasve ishin edhe 74 ushtarë që mbrojtën impiantet e çelikut të Mariupolit për më shumë se dy muaj përpara se të dorëzoheshin.

Ndërsa nga rusët, 65 nga të burgosurit ishin ushtarë nga territoret ukrainase të aneksuara.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

TË FUNDIT

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

Britania do t’i sigurojë NATO-s trupa për mbështetjen e Kosovës

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në mënyrë që të mund të ofrojë mbështetje në...

Kush janë të penduarit që zbuluan krimet më të rënda në Shqipëri

Disa banda kriminale në Shqipëri janë zbërthyer falë rrëfimeve të të penduarve të drejtësisë. Emisioni Review në Euronews Albania bëri një bilanc të personave që...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×