Tunizi/Fundosen 2 anije me emigrantë të paligjshëm, gjendet trupi i një vogëlusheje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy varka ku kontrabandoheshin njerëz nga Afrika janë fundosur të mërkurën në Tunizi.

Rojet bregdetare kanë gjetur trupin e një vogëlusheje të veshur me rozë të premten, e cila dyshohet të jetë me kombësi kameruniane, pasi më shumë se 200 emigrantë nga ky vend ishin shpëtuar në brigjet e Sfax në dy ditët e fundit.

Nëna e saj ende nuk është gjetur.

- Advertisement -

Faouzi Masmoudi, prokuror publik dhe zëdhënës i gjykatës Sfax, i tha AFP se dy varka që transportonin emigrantë të paligjshëm nga Afrika Sub-Sahariane u fundosën në brigjet e qytetit të mërkurën.

Gjashtë persona humbën jetën në fundosjen e parë, ndërsa 39 emigrantë u shpëtuan. 12 pasagjerë nga varka e dytë u shpëtuan, ndërsa 41 të tjerë, përfshirë gjashtë fëmijë, janë ende të zhdukur, sipas të njëjtit burim.

Tunizia po kalon një krizë të rëndë politiko-ekonomike, e cila gjithashtu po shtyn shumë tunizianë të përpiqen të arrijnë në Evropë në mënyrë klandestine përmes detit, duke rrezikuar jetën e tyre.

Më 25 maj, Garda Kombëtare Tuniziane njoftoi arrestimin e një kontrabandisti të madh tashmë të dënuar me gjithsej 79 vjet burg, i akuzuar për organizimin e një largimi të emigrantëve tunizianë, i cili përfundoi në një anije të mbytur dhe 20 vdekje.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

TË FUNDIT

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...

“S’kuptoni nga politika e jashtme”, Vuçiç sulmon opozitën: Hoqa 28 njohje të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka mbrojtur politikën e jashtme të qeverisë së tij lidhur me Kosovën përballë kritikave të opozitës. Në një intervistë për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×