English

Turqia arreston shtatë të dyshuar për spiunazh për Izraelin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia në Turqi ka arrestuar shtatë persona të dyshuar për shitjen e informacionit në shërbimin e inteligjencës izraelite Mossad. Të dyshuarit akuzohen se i kanë kaluar detajet Mossadpërmes detektivëve privatë.

- Advertisement -

Ata u arrestuan pas bastisjeve në Stamboll dhe në qytetin bregdetar perëndimor të Izmirit, si pjesë e një operacioni të përbashkët me Organizatën Kombëtare të Inteligjencës të Turqisë.

Kjo vjen pasi 34 persona u arrestuan muajin e kaluar nën dyshimin se kishin spiunuar për Izraelin. Ata u akuzuan se planifikonin të kryenin aktivitete të ndryshme, duke përfshirë zbulimin dhe “ndjekjen, sulmin dhe rrëmbimin” e shtetasve të huaj që jetonin në Turqi.

Mossad thuhet se ka rekrutuar shtetas palestinezë dhe sirianë në Turqi si pjesë e një operacioni që synon shtetasit palestinezë dhe familjet e tyre në kontekstin e luftës së vazhdueshme Izrael-Hamas.

Kreu i agjencisë vendase të sigurisë izraelite Shin Bet ka thënë se organizata e tij është e përgatitur të synojë Hamasin kudo.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka paralajmëruar për “pasoja serioze” nëse Izraeli vepron ndaj kërcënimit të tij për të shënjestruar zyrtarët e Hamasit në tokën turke.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?