Turqia kritika Suedisë pasi refuzoi të ekstradojë një gazetar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Turqia është zemëruar me refuzimin e Suedisë që të ekstradojë një gazetar, të cilin Ankaraja e kërkon në këmbim të ratifikimit të anëtarësimit të Stokholmit në NATO.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dëshiron që Suedia të kthejë dhjetëra persona që Ankaraja dyshon se janë të përfshirë në grusht-shtetin e dështuar të vitit 2016 apo se janë anëtarë të milicisë së ndaluar kurde, që edhe Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i cilësojnë si “terroristë”.

Por, tani kryeredaktori i të përditshëm Zeman, Bulet Kenes, ishte i vetmi person që Erdogan e përmendi me emër.

- Advertisement -

Gjykata Supreme e Suedisë ka arsyetuar vendimin për bllokimin e ekstradimit duke u thirrur në rrezikun se Turqia “do të ndjekë penalisht bazuar në pikëpamjet politike të këtij personi”.

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, tha se ky vendim i gjykatës suedeze kërcënon progresin që palët kanë arritur gjatë muajsh bisedime për ratifikimin e anëtarësimit të Suedisë në NATO.

“Refuzimi i kërkesës sonë për ekstradimin e Bulent Kenes është një zhvillim shumë negativ”, tha Cavusoglu për gazetarët.

Pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës, Suedia dhe Finlanda vendosën të aplikonin për anëtarësim në NATO.

Turqia dhe Hungaria janë dy shtetet e vetme të NATO-s që ende nuk kanë ratifikuar anëtarësimin e këtyre dy shteteve në aleancën ushtarake.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

TË FUNDIT

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enriko Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×