Turqia vijon të mbetet pengesë për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Suedia dhe Finlanda aplikuan për anëtarësim në NATO në shkurt, por Turqia vijon të mbetet pengesa më e madhe.

SHBA ende e sheh gotën gjysmë të mbushur.

“Është e rëndësishme, ta shohim cështjen në perspektivë. Kur bëhet fjalë për pranimin e anëtarëve të rinj, në këtë rast Finlanda dhe Suedia, procesi nuk ka ecur kurrë më shpejt. Të 30 aleatët nënshkruan protokollin e anëtarësimit, 28 nga 30  i kanë ratifikuar.

- Advertisement -

Dhe ne po punojmë drejt ratifikimeve shtesë: Turqia dhe Hungaria. Dhe jam i bindur se së shpejti do të jemi në gjendje t’i quajmë zyrtarisht të dyja vendet aleatët tanë” u shpreh Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Turqia po kërkon që të dy vendet të veprojnë kundër grupeve kurde në territoret e tyre që Ankaraja i konsideron terroriste dhe që të heqë ndalimin de-fakto të embargos për shitjen e armëve, i vendosur në vitin 2019 pas operacionit ushtarak të Turqisë kundër milicisë kurde në Siri.

Udhëtimi i fundit i ministrit finlandez të Mbrojtjes në Ankara ishte pjesë e përpjekjes për të gjetur një bazë të përbashkët.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×