Bllokimi i Ankarasë për hyrjen në NATO, Suedia ekstradon një kurd në Turqi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Suedia ka ekstraduar në Turqi personin e parë të dënuar për anëtarësim në Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën Ankaraja e konsideron një organizatë terroriste.

Mahmut Tat, i dënuari me gjashtë vjet e 10 muaj burg në Turqi, është sjellë mbrëmjen e së premtes në Stamboll dhe është dërguar në paraburgim, shkruan Reuters.

Tat aplikoi për azil në Suedi në vitin 2015, por ai u refuzua dhe së fundi u ndalua nga policia suedeze.

- Advertisement -

Ky është hapi i parë konkret i Suedisë në zbatimin e memorandumit të anëtarësimit në NATO të nënshkruar me Turqinë në qershor, i cili përfshin ekstradimin e njerëzve të përfshirë në aktivitete terroriste.

Ekstradimi i Tat u bë dy ditë pas bisedimeve midis ministrave të jashtëm të Turqisë dhe Suedisë në margjinat e takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht.

Ministri turk Mevlut Çavuşoğlu vuri në dukje pas takimit se Ankaraja respekton synimin e vendosur të Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, por se pret hapa konkretë në zbatimin e marrëveshjes për ekstradimin e terroristëve në Turqi.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

TË FUNDIT

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

Rama: Motoparku do të ndërtohet nga kompania e ish-pilotit të famshëm të Formula 1

Kryeministri Edi Rama bëri me dije përmes një njoftimi në Facebook se dy ditë më parë rreth 30 kompani të mëdha ndërkombëtare vizituan Shqipërinë...

Celibashi: Informimi për votimin për Këshillin Bashkiak nuk është detyrë e KQZ

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se informimi i qytetarëve, në lidhje me votimin për Këshillin Bashkiak, nuk është detyrë e Komisionit Qendror...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×