Turqia paralajmëron për sulme të mundshme islamofobike në SHBA dhe Evropë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Turqia ka paralajmëruar qytetarët e saj për “sulme të mundshme islamofobike, ksenofobike dhe raciste” në SHBA dhe Evropë, pasi aleatët e saj perëndimorë paralajmëruan qytetarët e tyre në Turqi për sulme të mundshme terroriste.

Në dy këshilla të veçanta udhëtimi, Ministria e Jashtme e Turqisë këshilloi qytetarët e saj në SHBA dhe vendet evropiane që “të sillen me qetësi përballë ngacmimeve dhe sulmeve të mundshme ksenofobike dhe raciste” dhe të “qëndrojnë larg zonave ku demonstratat mund të intensifikohen”. mediat turke.

Disa ambasada në Ankara, duke përfshirë ato të Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Francës dhe Italisë, lëshuan alarme sigurie për qytetarët e tyre në Turqi, duke paralajmëruar për “sulme të mundshme terroriste hakmarrëse nëpër xhami”.

- Advertisement -

Kjo pason incidentet e fundit të djegies së Kuranit në Evropë.

Ministria e Jashtme e Suedisë këshilloi gjithashtu qytetarët e saj në Turqi të shtunën që të shmangin turmat dhe protestat.

Një politikan i ekstremit të djathtë, anti-emigrant dogji një Kuran javën e kaluar pranë ambasadës turke në Stokholm gjatë protestave, duke rritur tensionet midis Turqisë dhe Suedisë. Akte të ngjashme të djegies së Kuranit në Holandë dhe Danimarkë kanë marrë gjithashtu dënime të forta nga Ankaraja.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

TË FUNDIT

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×