English

Udhëheqësi i opozitës izraelite i kërkon Netanyahut të bëjë marrëveshje armëpushimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Udhëheqësi i opozitës izraelite, Yair Lapid, i ka bërë thirrje kryeministrit Benjamin Netanyahut që të marrë marrëveshjen e armëpushimit të vendosur nga SHBA mbrëmë.

- Advertisement -

“Qeveria izraelite nuk mund të injorojë fjalimin domethënës të Presidentit Biden,” shkroi ai në ‘X’, sipas mediave të huaja.

“Ka një marrëveshje në tavolinë dhe duhet bërë”, tha ai më tej.

Në mënyrë domethënëse, ai tha gjithashtu se do të ndihmonte për të mbështetur qeverinë nëse Netanyahu përballet me kundërshtimin e politikanëve të ekstremit të djathtë.

“I kujtojmë Netanyahut se ai ka një rrjet sigurie nga ne për marrëveshjen e pengjeve, nëse Ben Gabir dhe Smotrich largohen nga qeveria,” tha zoti Lapid.

Ekspertët kanë thënë se Netanyahu ka frikë se nëse ai nuk mund të shpallë një fitore të një lloji në Gaza dhe në vend të kësaj pranon një marrëveshje armëpushimi, ai potencialisht mund të përballet me kolapsin e qeverisë së tij.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×