Ukraina eksporton 5 milionë tonelata grurë në muaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet polake dhe ato ukrainase po bëjnë përpjekje për rritjen e shfrytëzimit të akseve rrugore që lidhin dy vendet.

Një delegacion polak vizitoi anën ukrainase të kufirit, ku diskutoi me autoritetet lokale përmirësimin e kapaciteteve të trafikut.

Nismat kanë si qëllim rifillimin e eksportit të drithërave. E interesuar për zhvillime të reja sa i takon një plani të OKB-së për eksportin e grurit të bllokuar është edhe Turqia.

- Advertisement -

“Në ditët e ardhshme do të kemi zhvillime të reja. Ne po përpiqemi ta zgjidhim këtë çështje sa më shpejt të jetë e mundur përmes një takimi mes Rusisë, Ukrainës, Turqisë dhe OKB-së. Organizata ka një plan dhe mund të themi se palët e interesuara janë dakord për zbatimin e tij”, tha Hulusi Akar, ministër i Mbrojtjes i Turqisë.

Për shkak të bllokimit të porteve të detit të Zi nga Rusia, drithërat ukrainase po transportohen mes të tjerash përmes Polonisë, Rumanisë dhe vendeve baltike, me kamionë dhe tren.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kult Art” gjallëron Gjirokastrën, prezantohen punimet e 50 artizanëve

Ditët e trashëgimisë kulturore kanë gjallëruar Gjirokastrën gjatë fundjavës, duke tërhequr edhe turistë, të cilët në këto ditë vjeshte vazhdojnë të vizitojnë qytetin e...

Deputetja britanike: Të krijohet një aleancë e re SHBA-Britani-Kosovë

Nga Alicia Kearns, ligjvënëse britanike Mosndëshkimi ngjall përbuzje për sundimin e ligjit dhe rendit. Ne po e shohim këtë në Ballkan, ku sulmet e organizuara...

Përfundon autopsia e serbëve të vrarë në Banjskë, familjarët tërheqin trupat

Në Institutin për Mjekësisë Ligjore në Prishtinë është bërë autopsia e trupave të tre serbëve të vrarë në sulmin e armatosur ndaj policisë së Kosovës...

TË FUNDIT

“Kult Art” gjallëron Gjirokastrën, prezantohen punimet e 50 artizanëve

Ditët e trashëgimisë kulturore kanë gjallëruar Gjirokastrën gjatë fundjavës, duke tërhequr edhe turistë, të cilët në këto ditë vjeshte vazhdojnë të vizitojnë qytetin e...

Deputetja britanike: Të krijohet një aleancë e re SHBA-Britani-Kosovë

Nga Alicia Kearns, ligjvënëse britanike Mosndëshkimi ngjall përbuzje për sundimin e ligjit dhe rendit. Ne po e shohim këtë në Ballkan, ku sulmet e organizuara...

Përfundon autopsia e serbëve të vrarë në Banjskë, familjarët tërheqin trupat

Në Institutin për Mjekësisë Ligjore në Prishtinë është bërë autopsia e trupave të tre serbëve të vrarë në sulmin e armatosur ndaj policisë së Kosovës...

Tensionet në Veri, Osmani takon ministrin e Mbrojtjes dhe komandantin e FSK-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherazi dhe komandantja supreme e Forcës së Sigurisë së Kosovës ka pritur sot në takim ministrin e...

Turizëm kulturor në Durrës, vizitorët e huaj të interesuar për historinë e qytetit

Pushimet në Durrës nuk kanë më sezon! Ndonëse dita e fundit e shtatorit, kudo nëpër qytet gjen turistë. Shumica prej tyre e vizitojnë Shqipërinë për...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×