English

Ukraina “ka shkatërruar edhe një qendër komanduese ruse” në Krime

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat Ajrore ukrainase thanë më 6 janar se kanë shkatërruar një qendër komanduese ruse në bazën ajrore Saki, në Gadishullin e pushtuar të Krimesë.

- Advertisement -

Sulmet, sipas Forcave Ajrore, u kryen gjatë natës.

“Të gjitha caqet janë shkatërruar”, tha komandanti i Forcave Ajrore, Mykola Oleshchuk, përmes një postimi në Telegram, duke shtuar se Rusia humbi “edhe një qendër komanduese në Krime”.

Ky pretendim i Ukrainës vjen një ditë pasi Kievi tha se ka kryer një sulm në një qendër komanduese ushtarake ruse dhe në një njësi ushtarake në Krime, duke shkaktuar “dëme serioze” në sistemin mbrojtës të Rusisë.

Nataliya Humenyuk, zëdhënëse e Forcave Jugore Mbrojtëse të Ukrainës, tha më 5 janar se operacione “jashtëzakonisht të fuqishme luftarake” kanë ndodhur më herët gjatë kësaj jave, duke goditur fuqishëm ushtrinë ruse në Krime.

Rusia më 6 janar pretendoi se forcat e saj rrëzuan katër raketa ukrainase gjatë natës në Krime.

Këto raportime nuk mund të verifikohen në mënyrë të pavarur.

Që kur Moska nisi pushtimin brutal të Ukrainës shkurtin e vitit 2022, forcat ukrainase shpesh kanë kryer sulme ndaj caqeve ushtarake ruse në Krime, gadishull që u aneksua ilegalisht nga Rusia në vitin 2014.

Baza ajrore Saki u bë kryelajm në shtatorin e vitit 2023, pasi Ukraina tha se ushtria e saj kishte goditur bazën, duke shkaktuar “dëme serioze” të pajisjeve që gjendeshin në bazë. Por, zyrtarët e instaluar nga Moska në Krime mohuan këto pretendime të Kievit.

Gushtin e vitit 2022 baza ishte cak i sulmeve ajrore ukrainase, me Kievin që pretendoi se kishte shkatërruar të paktën nëntë avionë ushtarakë, përfshirë edhe avionët luftarakë të llojeve Su-30SM dhe Su-24M.

Si Ukraina, ashtu edhe Rusia ditëve të fundit kanë përshkallëzuar sulmet, përderisa lufta po i afrohet përvjetorit të dytë.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?