Ukraina konfirmon tërheqjen e trupave nga Soledar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina konfirmoi të mërkurën se trupat e saj ishin tërhequr nga Soledar, pothuajse dy javë pasi trupat ruse thanë se kishin pushtuar qytetin.

“Për të ruajtur jetën e personelit të shërbimit, Forcat e Mbrojtjes u tërhoqën nga Soledar,” tha zëdhënësi ushtarak Serhiy Cherevatyi, shkruan Reuters.

Vërejtjet e tij ishin konfirmimi i parë ukrainas se forcat ruse kanë kapur Soledar, i cili ndodhet në rajonin e Donetsk.

- Advertisement -

Ai tha se linja mbrojtëse e Ukrainës në Soledar kishte penguar forcat ruse – të cilat pushtuan Ukrainën 11 muaj më parë – të depërtojnë në vijat e saj të pasme.

Sipas Cherevatyi, forcat ukrainase në asnjë moment nuk ishin rrethuar në Soledar gjatë luftimeve të ashpra.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Të plagosurit transportohen me anije”- Mjeku zbulon përmasat e tragjedisë në Turqi

Mjeku shqiptar në Ankara, Bledjan Çuni, ka zbuluar përmes një interviste për Euronews Albania, situatën në spitalet turke pas tërmetit shkatërrimtar që goditi juglindjen...

MEPJ-shqiptarëve në Turqi: Telefononi në këta numra nëse jeni në zonat e tërmetit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ndodhen në zonat e prekura...

I vodhën byzylykun të miturit, arrestohet 21-vjeçari dhe 3 adoleshentët

Një 21-vjeçar është arrrestuar dhe 3 shtetas të mitur janë proceduar penalisht në Tiranë, pasi dyshohet se i morën me dhunë byzylykun e floririt,...

TË FUNDIT

“Të plagosurit transportohen me anije”- Mjeku zbulon përmasat e tragjedisë në Turqi

Mjeku shqiptar në Ankara, Bledjan Çuni, ka zbuluar përmes një interviste për Euronews Albania, situatën në spitalet turke pas tërmetit shkatërrimtar që goditi juglindjen...

MEPJ-shqiptarëve në Turqi: Telefononi në këta numra nëse jeni në zonat e tërmetit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ndodhen në zonat e prekura...

I vodhën byzylykun të miturit, arrestohet 21-vjeçari dhe 3 adoleshentët

Një 21-vjeçar është arrrestuar dhe 3 shtetas të mitur janë proceduar penalisht në Tiranë, pasi dyshohet se i morën me dhunë byzylykun e floririt,...

“Berisha negocioi çmimin e fishekëve”, gazetari sjell detaje nga investigimet

Gazetari Poli Hoxha tha se kreu i PD-së Sali Berisha ka bërë negociata në lidhje me çmimin e fishekëve që ndodheshin në një fshat...

Ekipi shqiptar shpëton një tjetër person, Çmeta: E nxorëm përmes tuneleve

Oltion Çmeta, pjesëtar i ekipit shqiptar të kërkim shpëtimit në Turqi, zbuloi përmes një lidhjeje të drejtpërdrejtë situatën në Malatya, një prej zonave më...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×