Ukraina ‘sulmon’ për herë të parë territorin e Rusisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej 24 shkurtit kur nisi operacioni ushtarak i Rusisë, Ukraina vazhdon t’i rezistojë pushtimit të plotë.

Jo vetëm kaq, por Ukraina duket se ka arritur që për herë të parë t’i kundërpërgjigjet me sulm Rusisë.

‘Sky News’ ka publikuar disa pamje ku tregohen helikopterë të Ukrainës duke bombarduar depo të naftës në Belgorod.

- Advertisement -

Nëse këto pamje do të verifikohen si të vërteta, atëherë kjo do të ishte një goditje e rëndë simbolike ndaj Rusisë pasi e gjitha shihet si një turpërim për Moskën.

Një raportim i tillë deri tani është konfirmuar nga guvernatori rajonal, Vyacheslav Gladkov, i cili tha se mjetet ushtarake ajrore kanë kaluar kufirin dhe nga bombardimet kanë mbetur dy punonjës të plagosur.

Gjithashtu në disa zona është bërë dhe evakuim i njerëzve për t’i paraprirë ndonjë sulmi tjetër të mundshëm.

Në mënyrë simbolike, ky incident mund të jetë një arsye për të festuar në Ukrainë.

Ekspertët shprehen të surprizuar me dështimin e forcave të Putinit për të dominuar të paktën luftën në ajër.

Nëse konfirmohet, ky do të ishte sulmi i parë ajror në territorin e Rusisë që prej Luftës së Dytë Botërore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

TË FUNDIT

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh përsëri”- Jetëshkrim i policit hero në Kosovë

“Të vdesësh për atdhe, është si të rilindësh përsëri”, me këtë shprehje do ta kujtojë Kosova Afrim Bunjakun, policin që mbeti i vrarë në...

OMONIA pretendime për parregullsi me censin: Po i bëhet presion minoritetit

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek, OMONIA ka denoncuar ato që i cilëson shkelje të të drejtave të minoritetit nga anketuesit e censit në...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×