Ulet nafta në bursa, arrin vlerën më të ulët që prej nisjes së luftës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimi i naftës në tregjet globale ka arritur në nivelin më të ulët që prej muajit shkurt, kohë kur nisën edhe tensionet e luftës Rusi-Ukrainë.

Bursa e Londrës është hapur këtë të mërkurë me çmimin 92 dollarë për fuçi, nga 98 dollarë që ishte një javë më parë, ndërsa në bursën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, 1 fuçi kushton 86 dollarë.

Rënie ka patur edhe në bursën Platts, ku shiten produktet e përpunuara që janë direkt për konsum.

- Advertisement -

Një javë më parë, çmimi për 1 ton gasoil të përpunuar ishte 930 dollarë, ndërsa këtë javë 1 ton shitet me 900 dollarë.

Pavarësisht rënies së çmimeve, prej 7 ditësh Bordi i Transparencës ka vendosur që të mbajë të pandryshuara çmimet për naftën dhe benzinës, që prej vendimit që mori për rritjen e tyre më 11 gusht.

1 litër naftë tregtohet me pakicë me 221 lekë, ndërsa benzina me 202 lekë.

Vendimi i bordit për këto çmime u morr një ditë pasi çmimet në bursën Platts Mediteran u rritën me 23 dollarë toni për benzinën dhe 45 dollarë për produktin diesel.

Sot, çmimi në tregjet për këto produkte është mesatarisht vlerë 80 dollarë më pak për ton.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Al Pacion pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...

“Opozita e Kosovës si Vuçiç”, deklarata e fortë e deputetit të Vetëvendosjes

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja komentoi në një intervistë për Euronews Albania nëse Albin Kurti është në kushtet kur mund të kërkojë një votëbesim...

TË FUNDIT

Al Pacion pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...

“Opozita e Kosovës si Vuçiç”, deklarata e fortë e deputetit të Vetëvendosjes

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja komentoi në një intervistë për Euronews Albania nëse Albin Kurti është në kushtet kur mund të kërkojë një votëbesim...

54-vjeçari dhunon të riun në Tiranë, i merr me forcë varësen nga qafa

Një 54-vjeçar është arrestuar nga policia e Tiranës pasi i mori me forcë varësen e qafës një 25-vjeçari. Shtetasi R.K., së bashku me një person...

Balena-spiune shfaqet sërish në brigjet e Suedisë, shërbimet sekrete në alarm

Një balenë-spiune ruse është lokalizuar në ditët e fundit në brigjet e Suedisë nga një organizatë që punon pikërisht për ta gjurmuar atë. E njohur...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×