Ulet niveli i borxhit publik në 3 mujorin e parë të 2022-shit, thotë Ibrahimaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Irahimaj bëri me dije se niveli i borxhit publik është ulur në 69.6%, në 3 mujorin e parë të vitit 2022.

Në një deklaratë për mediat, Ibrahimaj u shpreh se ulja e nivelit të borxhit erdhi si rezultat i përshpejtimit të rritjes ekonomike dhe ngadalësimit të huamarrjes.

“Përshpejtimi i rritjes ekonimike dhe ngadalësimi i huamarrjes së brendshme dhe të huaj ka çuar në reduktumin të nivelit të borxhit. Në 3 mujorin e parë, borxhi ka arritur në nivelin 69.6%. Ngadalësimi i borxhit vihet re që në vitin 2021, ku u reduktua në 73.2% nga 74.5% në vitin 2020”, tha ajo.

- Advertisement -

Ibrahimaj nënvizoi se shqetësim kryesor mbetet rritja e çmimeve, teksa shtoi se inflacioni për muaji maj rezultoi në nivelin 6.7%.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...

“Të shkojnë në Serbi ose do t’i fusim në burg”, Kurti: Mbrojmë republikën nga bandat

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se "nuk e paramendon" zvogëlimin e pranisë së Policisë së Kosovës në komunat veriore të vendit, pa...

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

TË FUNDIT

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...

“Të shkojnë në Serbi ose do t’i fusim në burg”, Kurti: Mbrojmë republikën nga bandat

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se "nuk e paramendon" zvogëlimin e pranisë së Policisë së Kosovës në komunat veriore të vendit, pa...

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×