English

Universiteti francez refuzon kërkesën për të rishqyrtuar lidhjet me Izraelin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Universiteti i Parisit i Sian Pau ka hedhur poshtë kërkesat e protestuesve për të krijuar një grup pune për të rishikuar marrëdhëniet me universitetet izraelite, u tha gazetarëve sot ushtruesi i detyrës së drejtorit të universitetit, Jean Basseres, pas një takimi me studentët dhe stafin.

- Advertisement -

Takimi ishte një nga kushtet javën e kaluar që studentët të ndalonin përkohësisht protestat e tyre për luftën në Gaza, raportoi Reuters.

“U bëj thirrje të gjithëve që të tregojnë përgjegjësi”, tha ai, duke u kërkuar të lejojnë vazhdimin e periudhës së provimeve.

Universiteti elitar i shkencave politike do të punojë mbi mënyrën më të mirë për të organizuar një debat të brendshëm mbi çështjet kyçe, tha ai.

Studentët në disa universitete franceze, duke përfshirë Sians-Po-Paris, Sians-Po-Lille dhe Universitetin e Gazetarisë në Lille, bllokuan ose pushtuan fakultetet e tyre pas protestave të organizuara në kampuset në të gjithë SHBA-në kundër konfliktit në Gaza.

Policia franceze shpërndau të hënën dhjetëra protestues që kishin ngritur tenda në oborrin e Universitetit të Sorbonës në Paris.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?