English

Universiteti Mesdhetar, drejtuesit rrëfejnë përvojat drejt botës akademike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Universiteti Mesdhetar i Tiranës ka bërë bashkë këtë të martë drejtues, pedagogë e studentë.

- Advertisement -

Në takimin që çel zyrtarisht vitin e ri akademik, ata kanë rrëfyer përvojën e tyre që i ngjiti në botën akademike.

Universiteti Mesdhetar i Tiranës, mbetet ndër të paktat universitete që ka si pjesë të stafit të tij drejtues, ish-ministra e diplomatë karriere.

Akademik Prof. Dr. Anastas Angjeli, Prof. Dr. Paskal Milo, Prof. Dr. Ksenofon Krisafi,  Prof. As. Dr. Arben Civici, u bënë bashkë me kolegë të tjerë nga bota akademike, për të treguar kujtimet e përjetimet e tyre, të cilat gjithkush do donte t’i dëgjonte për orë me rradhë me ëndje.

“Në vitin 1998, kur mor detyrën e ministrit të Financave për 4 vite, ishte një detyrë shumë e vështirë në atë moment, kishim ngarkesën e të gjitha reformave financiare, buxhetore, sistemi tatimor, sistemi fiskal”, tha Angjeli.

Në takimin, “Një kafe me personalitetet e politikës dhe diplomacisë të UMSH”, rrëfeu me thjeshtësi rrugëtimin e tij edhe prof. dr. Paskal Milo.

Kur erdhi momenti që të merrja detyrën e ministrit të Jashtëm, sigurisht, përvoja bëri punën e vet, por edhe kontriburi politik bëri punën e vet, u shpreh Angjeli.

Me mesazhin se elitat intelektuale, janë ato që bëjnë ndryshimin në shoqëri, në bashkëbisedim morën pjesë edhe studentë e pjesëtarë të stafit të UMSH-së.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?