Ushtrisë amerikane “i humb avioni”, kërkon ndihmën e publikut për ta gjetur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria amerikane ka kërkuar ndihmën e publikut për të gjetur një prej avionëve të saj luftarakë F-35 me vlerë 80 milionë dollarë pasi piloti u hodh nga avioni.

Sipas BBC, ai u zhduk të dielën pasdite kur piloti po fluturonte mbi shtetin jugor të Karolinës së Jugut. Piloti, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, u hodh me parashutë i sigurt. Ai ndodhet në gjendje të qëndrueshme në spital.

Nuk është ende e qartë se çfarë ka ndodhur, por zyrtarët thanë se avioni ishte përfshirë në një “fatkeqësi”. Avioni, i prodhuar nga Lockheed Martin, mendohet të kushtojë rreth 80 milion dollarë.

- Advertisement -

Zyrtarët thanë se po fokusonin kërkimin e tyre për avionin F-35B Lightning II rreth dy liqeneve në veri të qytetit të Charleston. Bazuar në vendndodhjen e fundit të njohur të avionit, kërkimet e liqenit Moultrie dhe liqenit Marion po kryhen me rregullatorët federalë të aviacionit.

Avioni është një avion “stealth” që do të thotë se korniza e tij, sensorët dhe sistemet e tij janë krijuar për të funksionuar të pazbuluar nga radarët e armikut. Baza e Përbashkët Charleston postoi apelin e saj për ndihmë në X, dikur Twitter.

“Ekipet e reagimit të urgjencës janë ende duke u përpjekur për të gjetur vendndodhjen e F-35. Publikut i kërkohet të bashkëpunojë me autoritetet ushtarake dhe civile ndërsa përpjekjet vazhdojnë”,-tha ai.

Ai inkurajoi këdo me informacion që mund të ndihmonte ekipet e tij të rikuperimit të kontaktojnë qendrën e tij të operacioneve.

Trupat e Marinës thanë në një deklaratë për BBC-në se njohuritë e tyre për incidentin ishin “të kufizuara” për momentin, Marina ajo ishte ende duke u përpjekur për të mbledhur më shumë informacion.

Një avion i dytë F-35 që mendohet se po fluturonte në të njëjtën kohë u kthye i sigurt në bazën në Charleston, tha zëdhënësja ushtarake Maj Melanie Salinas për Associated Press.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Molliqaj: Jam kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, s’dua konflikt

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dialogu mes Kosiovës dhe Serbisë është një çështje e padiskutueshme. Ai u...

Spahiu: Veriu mban me ujë dhe energji elektrike Kosovën, s’mund ta falim kurrsesi

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Kosova nuk mund të falë kurrsesi Veriun duke qenë se ka resurset më...

Përballje emocionuese në Champions League, Dortmundi pret Milanin në Gjermani

Emocionet e Ligës së Kampionëve do të vijojnë edhe të mërkurën, ku 16 skuadra zbresin në fushën e lojës, mes tyre dhe kampionët në...

TË FUNDIT

Molliqaj: Jam kundër shpërnguljes dhe heqjes së serbëve nga Veriu, s’dua konflikt

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dialogu mes Kosiovës dhe Serbisë është një çështje e padiskutueshme. Ai u...

Spahiu: Veriu mban me ujë dhe energji elektrike Kosovën, s’mund ta falim kurrsesi

Analisti Nexhmedin Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se Kosova nuk mund të falë kurrsesi Veriun duke qenë se ka resurset më...

Përballje emocionuese në Champions League, Dortmundi pret Milanin në Gjermani

Emocionet e Ligës së Kampionëve do të vijojnë edhe të mërkurën, ku 16 skuadra zbresin në fushën e lojës, mes tyre dhe kampionët në...

Çekia dhe Polonia rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×