English

Vaksina e parë kundër kancerit mund të jetë gati pas disa muajsh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkencëtarët po punojnë për një vaksinë kundër kancerit, e cila do të personalizohet për pacientët.

- Advertisement -

Ilaçi i ri do të përdoret për të trajtuar pacientët me melanoma me rrezik të lartë, forma më vdekjeprurëse e kancerit të lëkurës.

Vaksina mund të parandalojë mijëra vdekje çdo vit, shkruan KosovaPress.

Prodhuesit Moderna dhe Merck kanë thënë se rezultatet e provës, e cila do të përcaktojë nëse ndalon rikthimin e kancerit, priten deri në fund të vitit.

Vaksina eksperimentale bazohet në të njëjtën teknologji të ARN-së (mRNA) që u përdor për të krijuar vaksinat e anti-COVID.

Vaksina e kancerit është krijuar për çdo pacient për të gjeneruar qeliza T – një pjesë kyçe e përgjigjes imune të trupit – bazuar në nënshkrimin specifik, mutacion të secilit tumor.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?