English

Vendet evropiane ngurrojnë t’i japin Ukrainës kundërajrorë Patriotë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Duket se vendet evropiane, të cilat zotërojnë kundërajrorë Patriotë, po ngurrojnë t’ia japin Ukrainës ndonjë prej tyre. Ukraina ka shumë nevojë për së paku shtatë Patriotë për t’i frenuar sulme ajrore ruse.

- Advertisement -

Forca ajrore e Rusisë është shumë më e fuqishme se ajo e Ukrainës, por kundërajrorët e sofistikuar të aleatëve perëndimorë të Kievit mund të përbëjnë kërcënim të madh për aviacionin rus, teksa forcat e Kremlinin po çajnë përpara ngadalë përgjatë vijës së frontit 1.000 kilometra të gjatë.

Ministrja e Jashtme e Holandës, Hanke Bruins Slot, tha se vendi i saj “po e shqyrton çdo mundësi tani për tani” dhe se po i fron mbështetje financiare një nisme gjermane për ta ndihmuar Ukrainën ta përforcojë mbrojtjen ajrore dhe të blejë më shumë dronë.

E pyetur gjatë një takimi të ministrave të Jashtëm dhe të Mbrojtjes të Bashkimit Evropian pse Holanda po ngurron t’ia japë Ukrainës disa Patriotë, Slot tha: “Ne po shqyrtojmë përsëri nëse mund të japim nga rezervat tona, por do të jetë e vështirë”.

Javën e kaluar, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se aleanca ushtarake “i ka hartuar armët tona në dispozicion nëpër aleancë dhe ka kundërajrorë të cilët mund t’i dhurohen Ukrainës”.

Ai nuk tregoi se cilat vende zotërojnë kundërajrorë Patriotë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?