English

Vendimi i gjykatës për Superligën Evropiane, reagojnë Real Madrid dhe Barcelona

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Europiane e Drejtësisë, i dha të drejtë këtë të enjte themelimit të Superligës Evropiane. Menjëherë pas vendimit erdhi dhe reagimi i UEFA-s ku përmes një deklarate zyrtare sqaron se një vendim i tillë nuk nënkupton themelimin e Superligës Europiane.

- Advertisement -

Nga ana tjetër klubet evropiane Real Madridi dhe Barcelona kanë mirëpritur vendimin e Gjykatës Evropiane të Drejtësisë kundër FIFA-s dhe UEFA-s, që pengon dy organet drejtuese të sanksionojnë klubet që kërkojnë të fillojnë një Superligë Evropiane.

Pas vendimit, presidenti i Barcelonës, Joan Lapora e cilësoi vendimin një mundësi historike për të shpërndarë më mirë pasurinë në futboll midis klubeve.

Ai tha se mënyra se si ishte strukturuar futbolli aktualisht favorizonte klube me pasuri të pakufizuar, duke iu referuar Manchester City, Neëcastle United dhe Paris Saint-Germain.

“Drejtësia Evropiane është dakord me ne. Ekziston një situatë monopoli. Një mundësi historike hapet për të zgjidhur disa nga problemet serioze që komprometojnë klubet”, tha ndër tjerash Laporta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×