English

VIDEO | Me pranga në duar, momentet kur Alqi Bllako del nga gjykata

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mesditën e së shtunës, Gjykata e Posaçme la në burg ish-deputetin socialist Alqi Bllako, i akuzuar për shpërdorim detyre dhe korrupsion lidhur me inceneratorin e Fierit.

- Advertisement -

Në pamjet e siguruara nga Euronews Albania shfaqen momentet kur ish-deputeti me pranga në duar del nga Gjykata e Posaçme.

Ai shoqërohet nga disa efektivë policie teksa futet në furgonin e policisë.

Për akuzat ndaj Bllakos, avokati Sokol Hazizaj tha se klienti i tij në kohën që mbante postin e sekretarit të përgjithshëm të Ministrisë së Mjedisit , nuk ka firmosur asnjë dokument shpronësimi, pasi pozicioni i tij nuk ia lejonte.

Alqi Bllako dhe ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka dyshohet se kanë falsifikuar dokumentin për llojin e tokës ku do të ndërtohej inceneratori i Fierit. Ata ia kanë paraqitur qeverisë sikur ndërtesa e inceneratorit do të bëhej në tokë truall.

SPAK ka provuar se ajo është ndërtuar në tokë arë, vlera e së cilës është më e lirë. Ky falsifikim i ka sjellë buxhetit të shtetit një dëm prej rreth 140 mijë eurosh.

 

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×