English

VIDEO| Persona të armatosur futen në studion televizive dhe kërcënojnë moderatorin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Persona të armatosur dhe të maskuar kanë hyrë në një studio televizive live në Ekuador dhe kanë kërcënuar stafin e tmerruar.

- Advertisement -

Punonjësit u detyruan të zbrisnin në dysheme gjatë transmetimit nga kanali televiziv publik TC në qytetin e Guayaquil përpara se të ndërpritet transmetimi i drejtpërdrejtë.

Policia thotë se më vonë liroi të gjithë stafin dhe bëri 13 arrestime, duke treguar armët e gjetura.

Të paktën 10 persona janë vrarë që nga fillimi i gjendjes së jashtëzakonshme 60-ditore në Ekuador të hënën.

Urgjenca u shpall pasi një gangster famëkeq u arratis nga qelia e burgut. Është e paqartë nëse incidenti në studion televizive në Guayaquil lidhej me zhdukjen nga një burg në të njëjtin qytet të bosit të bandës Choneros, Adolfo Macías Villamar ose Fito siç njihet më mirë.

Në Perunë fqinje, qeveria urdhëroi vendosjen e menjëhershme të një force policore në kufi për të parandaluar çdo kalim paqëndrueshmërie në vend.

SHBA ka thënë se dënon sulmet në Ekuador dhe po “koordinon ngushtë” me presidentin Daniel Noboa dhe qeverinë e tij ekuadoriane dhe është “gati për të ofruar ndihmë”.

Ekuador është një nga eksportuesit kryesorë të bananeve në botë, por gjithashtu eksporton vaj, kafe, kakao, karkaleca deti dhe produkte peshku. Një rritje e dhunës në kombin e Andeve, brenda dhe jashtë burgjeve të tij, është lidhur me luftën midis karteleve të drogës, si të huaja ashtu edhe vendase, mbi kontrollin e rrugëve të kokainës për në SHBA dhe Evropë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?