English

VIDEO| Të veshur si mjekë, forcat izraelite vrasin 3 militantë të Hamas në spital

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat izraelite kanë vrarë tre militantë brenda një spitali në Jenin, në Bregun Perëndimor të pushtuar.

- Advertisement -

Pamjet e kamerave të sigurisë treguan anëtarët e një njësie të fshehtë të maskuar si mjekë dhe civilë të tjerë që kalonin nëpër një korridor të armatosur.

Ushtria izraelite tha se militantët ishin fshehur në spital dhe se njëri ishte gati të kryente një sulm.

Ministria e Shëndetësisë e Autoritetit Palestinez akuzoi Izraelin për kryerjen e një “masakre të re brenda spitaleve”.

Hamasi, një grup i armatosur islamik palestinez i cili po lufton me Izraelin në Gaza të shkaktuar nga sulmet e tij të paprecedentë ndaj Izraelit më 7 tetor, tha se forcat izraelite kishin “ekzekutuar tre luftëtarë”, duke përfshirë një nga anëtarët e tij.

Një grup tjetër i armatosur, Xhihadi Islamik Palestinez, tha se dy nga të vrarët ishin anëtarë të tij dhe ishin vëllezër. Ai shtoi se njëri prej tyre kishte marrë trajtim në spital.

Tensionet janë rritur në Bregun Perëndimor që nga sulmet e 7 tetorit, me bastisje pothuajse të përditshme të arrestimeve izraelite dhe përleshje me palestinezët. Jenin, një bastion i militantëve, ka qenë në qendër të bastisjeve të tilla për muaj të tërë.

Që nga 7 tetori, forcat izraelite kanë vrarë të paktën 357 palestinezë – militantë, civilë dhe sulmues – në Bregun Perëndimor, ndërsa kolonët izraelitë kanë vrarë të paktën tetë, sipas Kombeve të Bashkuara.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?