English

Viktima nga gjakmarrja në Lezhë nuk u ngujua asnjë ditë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lekë Lekgjonaj nuk u ngujua asnjë ditë të vetme. Kështu rrëfeu Pjetër Gjoka, pajtuesi i gjaqeve në Lezhë.

- Advertisement -

Ai tha se kishte folur me viktimën menjëherë pasi vëllai i tij vrau babain e Florian Përvathit.

Lekgjonaj i kishte kërkuar të sheshonte situatën sepse ai nuk kishte asnjë lidhje me ngjarjen, ndërsa i kishte shprehur se nuk kishte frikë nga marrja e gjakut.

“I thash të ruhet. Nuk e lash të dilte nga shtëpia pa i ardhur shoqëruesi,” – tha Gjoka.

Pajtuesi i gjaqeve kishte shkuar në shtëpinë Përvathi për të folur me një burrë të familjes, i cili e kishte siguruar se nuk do të merrnin gjakun.

Sipas Gjokës, 17-vjeçari që vrau Lekgjonajn është rritur me frymën për të marrë gjakun e të atit.

Vëllai i Lekgjonajt vrau babin e Florian Përvathit, 17-vjeçarit që mesditën e të hënës mori hak.

Pjetër Gjoka tha se në Lezhë janë mbi 33 familje të ngujuara dhe mbi 100 familje në gjakmarrje.

Aktualisht asnjë fëmijë nuk është i ngujuar, thotë ai, por 38 fëmijë kanë po të njëjtat problematika si Floriani. Sipas Gjokës ata rriten me frymën për të marrë hak.

Ai pohoi se të paktën për Lezhën që nga viti 2018 ka një rritje të familjeve të ngujuara.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×