English

Viti 2021 në Apoloni, nga 141 mijë vizitorë, 93 mijë të huaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një numër i lartë turistësh është shënuar edhe në këto ditë shtatori në parkun arkeologjik të Apolonisë. Sipas punonjësve të parkut ajo që vihet re është shtimi i numrit të vizitorëve vendas të cilit zgjedhin të vizitojnë këtë park.

- Advertisement -

Ndikim ka pasur rruga e ndërtuar, gjithashtu koha post pandemisë ka ndikuar në rritjen e numrit të vizitorëve.

“Vizitorët vijnë nga vende të ndryshme por bie në sy rritja e numrit të vizitorëve shqiptar. Duke përfituar edhe nga rruga e re që i kalon pranë, por edhe nga rritja e interesit që vizitorët vendas të njohin vendin e tyre dhe sitet e trashëgimisë kulturoren. Në numrin e përgjithshëm dominojnë ende vizitorët e huaj, po krahasuar me vitet e shkuar vihet re një rritje  e konsiderueshme e vizitorëve vendas,” – u shpreh Arian Dimo, punonjës i parkut.

Vizitorët tërhiqen nga historia por edhe nga elementët arkitektonik, elementët e skulpturës apo të artit të parkut të Apolonisë por mbi të gjitha mikpritja shqiptare në përgjithësi.

Parqet arkeologjike vitet e fundit janë kthyer në pika kyçe të atraksionit turistik. Vetëm në 2021-shin, me ngarkesën e efekteve të Pandemisë, nga 141 mijë e 547 vizitorë më shumë se 93 mijë prej tyre ishin të huaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?