English

Viti i Dragoit: Gjithçka që duhet të dini për Vitin e Ri Kinez 2024

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Njerëzit në gjithë Azinë e kanë mirëpritur të shtunën Vitin e Ri Hënor me festa familjare, festivale dhe vizita nëpër tempuj, në kërkim të bekimeve.

- Advertisement -

Viti i Ri Hënor është festa më e rëndësishme në Kinë një kohë për ribashkim të familjarëve dhe miqve, si dhe përgatitje të shumë ushqimeve. Çdo vit, viti e merr emrin e njërit prej 12 shenjave të horoskopit kinez, dhe këtë herë konsiderohet Viti i Dragoit shenja më e pëlqyeshme në komunitetet kineze.

Viti i Dragoit?

Ju mund të keni dëgjuar tashmë se viti i tij do të jetë viti i dragoit sipas kalendarit kinez të Zodiakut. Çdo vit kinez nënkuptohet nga një nga 12 kafshët në rrotullim bazuar në pozicionin orbital të Tokës rreth Diellit, ndryshe nga Zodiaku Perëndimor i cili bazohet në yjësitë e yjeve.

Sipas Euronews Culture  kultura kineze gjithashtu u atribuon llojeve të personalitetit njerëzve bazuar në kafshën e tyre të zodiakut. Foshnjat e dragoit konsiderohen “karizmatikë, inteligjentë, të sigurt, të fuqishëm dhe janë natyrshëm me fat dhe të talentuar” sipas Universitetit të Uashingtonit. Ky besim është kaq i përhapur, saqë janë regjistruar probleme me spitalet nën kapacitet në vitet e dragoit, pasi prindërit kinezë përpiqen të kenë një fëmijë në periudhën 12 mujore.

Ju mund të dëshironi të dini megjithatë se njerëzit e lindur në vitin e dragoit nuk janë të pajtueshëm me njerëzit e lindur në vitin e qenit. Kjo gjithashtu do të thotë se nuk rekomandohet të merrni një qenush të ri këtë vit.

Ekziston edhe cikli i elementeve në lojë. Sipas kalendarit kinez, një vit mund të përkufizohet edhe si metal, dru, ujë, zjarr ose tokë. Kur shtohen pesë elementët në 12 kafshët, çdo kombinim specifik vjen vetëm çdo 60 vjet.

Duke qenë se është një vit druri, kjo e bën atë zyrtarisht Vitin e Dragoit të Drurit. Një vit i drurit lidhet me forcën dhe fleksibilitetin me cilësitë personale të ngrohtësisë, bashkëpunimit, bujarisë dhe idealizmit.

Si festohet Viti i Ri Kinez?

Ka shumë tradita që lidhen me Festivalin e Pranverës. Për shumë evropianë, gjëja e parë që do t’ju vijë në mendje (falë fjalës) do të jenë paradat e mbajtura nëpër shumë qytete të Kinës që popullojnë qytete në mbarë botën.

Paradat, si ato në Londër dhe Paris, do të sjellin së bashku shumë simbole fatsjellëse të vitit të ri, si fishekzjarrë, fishekzjarre dhe grupe kërcimi të luanëve. Ndonëse këto do të jenë argëtuese të shkëlqyera, kjo nuk është në fakt sa shumë kinezë do të festojnë në të vërtetë Festivalin e Pranverës. Në vend të kësaj, festivali zakonisht konsiderohet si një çështje familjare, me një numër të madh njerëzish që udhëtojnë nëpër botë për të qenë me të afërmit e tyre.

Ndoshta traditat më të rëndësishme që lidhen me Festivalin e Pranverës janë ato me bazë ushqimore. Festat e mëdha familjare janë një pjesë kryesore e festimeve të Festivalit të Pranverës. Ushqimet e rëndësishme të ditës përfshijnë portokallet dhe peshkun, pasi që të dyja kanë sinonime për prosperitetin në kantonezisht dhe mandarin, respektivisht.

Një traditë tjetër e rëndësishme është shkëmbimi i Hong Bao, ose zarfeve të kuqe. Anëtarët e moshuar të martuar të familjes kalojnë zarfe të kuq të mbushur me para, ndërsa punonjësit shpesh e përdorin festivalin si një mundësi për të dhënë bonuse. Megjithatë, një fjalë për të mençurit, mos jepni një shumë me një 4 në të, pasi karakteri i numrit 四 ka një lidhje alarmante të pafat me atë për vdekjen 死.

Së fundi, nëse doni t’i uroni dikujt një vit të lumtur në gjuhën kineze, është e thjeshtë. Në mandarin, mund të përdorni shprehjen “春节快乐” (Chūn Jié Kuài Lè), që do të thotë “Festival i Gëzuar Pranverës”, dhe në kantonisht “恭喜发财” (Gong hei fat choi), që do të thotë “Urime dhe ji i begatë”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×