Vizat Shengen mund të kalojnë online vitin e ardhshëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Europian ka propozuar një ligj të ri për vizat Shengen, të cilat mund të kalojnë online vitin e ardhshëm.

Komisioni tha se udhëtarët do të kenë një sistem më të sigurt.

Cilat janë shtetet të cilave iu nevojitet viza Shengen?

- Advertisement -

Viza Shengen lejon udhëtarët të qëndrojnë për turizëm ose biznes në 26 vende europiane deri në 90 ditë, me një periudhë 180 ditore.

Udhëtarët të cilët janë nga vendet e BE-së , duke përfshirë dhe shtetet si Norvegjia, Zvicra dhe Lihtenshtajni janë të pajisur me vizën Shengen. Ndërsa vendet e BE-së, Bullgaria, Kroacia, Qiproja, Irlanda dhe Rumania janë të përjashtuara.

Për marrjen e kësaj vize edhe udhëtarët nga India, Kina dhe Afrika e Jugut duhet të aplikojnë.

Në vitin 2019, mbi 15 milionë njerëz përdorën viza Shengen për të udhëtuar nëpër Europë.

Si mund të aplikoni për vizën Shengen?

Në këtë periudhë, vizitorët duhet të dorëzojnë aplikimin në konsullatat e vendit të tyre.

Pas këtij procesi, ata duhet të kthehen personalisht për të marrë pasaportat e tyre ku brenda saj gjendet vula e vizës.

Sipas Komisionit, ky proces “rezultoi problematik gjatë pandemisë COVID-19”, dhe koha e përpunimit të vizave varion nga 2 javë deri në 60 ditë.

Komisionerja Europiane për Punët e Brendshme, Ylva Johansson tha se procesi i lodhshëm burokratik duhet të evoluojë.

Si do të funksionojë sistemi dixhital për vizat Shengen?

Aplikantët për vizën Shengen do të jenë në gjendje të aplikojnë dhe të paguajnë për vizën e shtetit që ata dëshirojnë të vizitojnë, përmes një platforme të BE-së e cila do gjendet në internet.

Platforma do të përcaktojë automatikisht se cili vend Shengen është përgjegjës për shqyrtimin e një aplikacioni.

Aplikantët për herë të parë do të duhet të vizitojnë një konsullatë për mbledhjen e identifikuesve biometrikë.

Propozimi do miratohet nga Parlamenti dhe Këshilli Europian në muajt e ardhshëm.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×