Vjeshta e nxehtë e Evropës, temperaturat deri në 4 gradë mbi mesataren sezonale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Austria, Belgjika, Franca, Gjermania, Polonia dhe Zvicra sapo regjistruan shtatorin më të nxehtë në histori.

Në Gjermani dhe Belgjikë, mesatarja e temperaturave ishte 4 gradë Celsius mbi normalen. Ndërsa në Francë 3.5 gradë. Por në ditën e parë të tetorit rekordet e të nxehtit u thyen në disa rajone të vendit.

Në Bordo njerëzit janë mësuar me të ashtuquajturën “vera indiane”, por në të njëjtën kohë kanë nisur të shqetësohen.

- Advertisement -

“Është shqetësuese sepse nuk është normale dhe çdo vit moti zgjatet e zgjatet. Të paktën kështu më duket mua. Sidomos vapa, duket sikur është gusht, kur jemi në tetor,” – tha një grua.

“Mund ta shijosh motin, por është shumë shqetësuese. Është e frikshme,” – u shpreh një burrë.

Temperaturat kanë vazhduar të ngjiten edhe në fillim të tetorit. Në Qipro, ato pritet të mbeten mbi 30 gradë Celsius këtë javë; ndërsa në disa rajone të Spanjës dhe Portugalisë do të jenë afër 40-gradëshit.

Në Itali, piku i vapës mbi 30 gradë pritet të dominojë në këto ditë të tetorit në disa rajone. E njohur si “otobrata”, ajo vjen për shkak të anticiklonit afrikan “Apollo”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ndeshja e prapambetur në Superligë, Partizani ndalet nga Teuta në “Niko Dovana”

Ndeshja e prapambetur e Superligës shqiptare mes kampionëve në fuqi dhe Teutës është luajtur të enjten, ndërsa është mbyllur në barazim 1-1. Një pjesë e...

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

TË FUNDIT

Ndeshja e prapambetur në Superligë, Partizani ndalet nga Teuta në “Niko Dovana”

Ndeshja e prapambetur e Superligës shqiptare mes kampionëve në fuqi dhe Teutës është luajtur të enjten, ndërsa është mbyllur në barazim 1-1. Një pjesë e...

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×