Vrau 5 fëmijët e saj, gruaja belge zgjedh vdekjen me eutanazi pas 16 vitesh

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grua belge e cila vrau 5 fëmijët e saj ku më i vogli ishte 3 vjeç e më e madhja 14, pas 16 viteve zgjodhi të vdekjen me anë të eutanazisë.

Në 28 Shkurt 2007, Genevieve Lhermitte i vrau vogëlushët e saj, një djalë dhe 4 vajza ndërkohë që babai i tyre nuk ndodhej në shtëpi. Më pas ajo tentoi të vetëvritej, por dështoi dhe përfundoi duke lajmëruar urgjencën.

56-vjeçarja u dënua me burgim të përjetshëm në vitin 2008, ndërsa u transferua në njw spital psikiatrik në vitin 2019.

- Advertisement -

Në Belgjikë ligji i lejon qytetarët të zgjedhin t’i japi fund jetës me anë të eutanazisë në rast se ata ndiejnë një dhimbje të padurueshme psikologjike dhe jo vetëm në rastet kur ndiejnë dhimbje fizike.  Sipas ligjit personi që kërkon eutanazi duhet të jetë i ndërgjegjshëm dhe të mund të shpreh vullnetin e tij në mënyrë të arsyeshme.

Sipas BBC, në vitin 2022, në Belgjikë zgjedhur vdekjen me anë të eutanazisë 2.966 persona gjë që ka sjellë një rritje me 10% të kësaj kërkese në krahasim me 2021.

Arsyeja kryesore pse njerëzit e zgjedhin këtë është kanceri, por pacientët shpesh paraqesin arsye të ndryshme fizike apo psikologjike.

Gjithashtu që prej vitit 2014 Belgjika ka lejuar edhe fëmijët të cilët vuajnë nga sëmundje të pashërueshme t’i japin fund jetës me anë të eutanazisë, sigurisht nëse vendimi i tyre mbështetet nga prindërit.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Vuçiç i tha popullit se Kurti do dëbojë serbët”, avokati: Në protestë dhe kriminelë

Avokati serb, Cedomir Stojkoviç ka komentuar situatën në Veri të Kosovës, e cila është përshkallëzuar. Në një intervistë për Euronews Albania ai theksoi se presidenti...

“Kurti- Vuçiç në një tryezë”, gazetarja: Ja çfarë mund t’i japë fund konflikteve

Gazetarja Arbana Xharo e ftuar në Euronews Albania tha se e vetmja rrugë e cila do të qetësonte situatën në veri të Kosovës do...

Gjendet i vdekur në arë 74-vjeçari në Kuçovë

Një 74-vjeçar nga fshati Kozare në qytetin e Kuçovës është gjetur i vdekur në një arë në këtë fshat. Trupi i tij u gjet pa...

TË FUNDIT

“Vuçiç i tha popullit se Kurti do dëbojë serbët”, avokati: Në protestë dhe kriminelë

Avokati serb, Cedomir Stojkoviç ka komentuar situatën në Veri të Kosovës, e cila është përshkallëzuar. Në një intervistë për Euronews Albania ai theksoi se presidenti...

“Kurti- Vuçiç në një tryezë”, gazetarja: Ja çfarë mund t’i japë fund konflikteve

Gazetarja Arbana Xharo e ftuar në Euronews Albania tha se e vetmja rrugë e cila do të qetësonte situatën në veri të Kosovës do...

Gjendet i vdekur në arë 74-vjeçari në Kuçovë

Një 74-vjeçar nga fshati Kozare në qytetin e Kuçovës është gjetur i vdekur në një arë në këtë fshat. Trupi i tij u gjet pa...

Reagon PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

Pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës i cili është shprehur se do të mbështesë deri në  fund kryekomunarët e rinj në veri ka reaguar...

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×