Vullkani në Islandë shpërthen për herë të tretë në 2 vjet, shkak tërmetet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Islandë pranë kryeqytetit Reykjavik, ka shpërthyer përherë të tretë në dy vite një vullkan. Shpërthimi i tij ka ardhur si pasojë e disa tërmeteve në atë zonë gjatë javës së kaluar.

Më media u shpërndanë disa pamje ku duhej një re masive tymi, si dhe një rrjedhë e konsiderueshme llave.

Megjithatë, zyrtarët në zyrën meteorologjike e kanë konsideruar shpërthimin si jo diçka për t’u alarmuar, duke qetësuar qytetarët se nuk ka asnjë rrezik të drejtpërdrejtë për njerëzit në rajon.

- Advertisement -

Gadishulli Reykjanes, një zonë në jug-perëndim të kryeqytetit të Islandës, njihet si një pikë e nxehtë vullkanike dhe sizmike.

Para tre vitesh kur ndodhi shpërthimi i parë, vullkani kishte më shumë së 6000 vite joaktiv.

IMO thotë se asnjë hi nuk është emetuar për momentin dhe nuk ka pasur asnjë ndërprerje të raportuar në aeroportin kryesor të vendit.

Për të ndjekur kanalin e youtube të Euronews Albania KLIKO KËTU! 

LEXONI GJITHASHTU:

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Santorini rrezikon të goditet nga një shpërthim i madh vullkanik, thonë shkencëtarët


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×