English

Xhihadi Islamik nuk do t’i lirojë pengjet derisa Izraeli të tërhiqet nga Gaza

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Krahu i armatosur i Xhihadit Islamik Palestinez, Brigadat Al-Quds, tha se mënyra e vetme për të liruar pengjet izraelitë është që Izraeli të tërhiqet nga Rripi i Gazës, t’i japë fund ofensivës dhe të arrijë një marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve izraelitë me të burgosur palestinezë.

- Advertisement -

Kështu ka thënë zëdhënësi i Brigadës Al-Quds në një video të postuar në Telegram.

Xhihadi Islamik është një aleat i vogël i Hamasit, i cili udhëhoqi një sulm në Izraelin jugor më 7 tetor të vitit të kaluar që vrau 1200 njerëz dhe mori më shumë se 250 pengje, sipas shifrave izraelite.

Tetë ushtarë izraelitë u vranë një ditë më parë në një shpërthim në qytetin Rafah në Rripin jugor të Gazës, në incidentin më vdekjeprurës për forcat izraelite që nga janari i këtij viti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?