Zbardhet marrëveshja 72.2 mln euroshe Britani-Francë për emigrantët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Britania dhe Franca nënshkruan një marrëveshje me vlerë 72.2 milionë euro gjatë vitit të ardhshëm me qëllimin shtimin e përpjekjeve për të ndaluar emigrantët e paligjshëm që të bëjnë udhëtime të rrezikshme nëpër Kanalin Anglez.

“Është në interesin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar dhe asaj franceze që të punojnë së bashku për të zgjidhur këtë problem kompleks”, tha sekretarja e Brendshme britanike Suella Braverman në një deklaratë pas takimit me homologun e saj francez Gérald Darmanin në Paris.

Marrëveshja vjen pasi numri i emigrantëve që bëjnë kalimin e rrezikshëm me varka të improvizuara arriti një rekord të ri, më shumë se 40.000 kalime gjatë këtij viti.

- Advertisement -

Më shumë se gjysma e tyre raportohet se vijnë nga Shqipëria, Afganistani dhe Irani. Gjatë këtij viti 12.000 shqiptarë kanë mbërritur në Britaninë e Madhe duke përdorur varka të vogla, krahasuar me vetëm 50 emigrantë në vitin 2020.

Sipas marrëveshjes, Mbretëria e Bashkuar do t’i paguajë Francës 72.2 milionë euro gjatë vitit 2022-2023.

Në këmbim, Franca angazhohet të rrisë me 40% numrin e oficerëve që patrullojnë plazhet franceze. 350 oficerë shtesë do të vendosen në muajt e ardhshëm. Qeveria britanike tha se oficerët e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në dhomat e kontrollit të udhëhequra nga Franca për të përmirësuar koordinimin dhe shkëmbimin e informacionit.

Marrëveshja synon të rrisë sigurinë në portet me më shumë teknologji vëzhgimi, drone, ekipe të qenve zbulues, kamera dhe helikopterë. Mbështetje është premtuar edhe për qendrat në Francë për emigrantët.

Të dyja vendet duan të përdorin inteligjencën, për të ndihmuar në çmontimin e rrjeteve të kontrabandës.

Marrëveshja e re parashikon krijimin e qendrave të reja të pritjes për emigrantët në jug të Francës për të penguar njerëzit që kalojnë Mesdheun të shkojnë në veri drejt Calais. Pritet që të ofrohen “alternativa të sigurta” për emigrantët.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çfarë ka në shishe? Irlanda, vendos në ektiketa rreziqet nga konsumimi i alkoolit

Të gjitha rreziqet shëndetësore që shkaktohen nga konsumimi i alkoolit, do të jenë të pasqyruara në etiketën e çdo shisheje alkool. Ky është vendimi që...

Goditi me grusht Berishën, Shehu me probleme mendore, kërkohet shtrimi në psikiatri

Pas përfundimit të ekspertizës mjeko-ligjore, Prokuroria e Tiranës ka kërkuar shtrimin në spitalin psikiatrik për Gerti Shehun, personi i cili qëlloi me grusht në...

Sheholli: Demokracia nuk mbahet me polici, të ketë zgjedhje të reja në Veri

Drejtuesi i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, komentoi situatën e tensionuar së fundmi në veri të Kosovës pas zgjedhjes së kryetarëve të...

TË FUNDIT

Çfarë ka në shishe? Irlanda, vendos në ektiketa rreziqet nga konsumimi i alkoolit

Të gjitha rreziqet shëndetësore që shkaktohen nga konsumimi i alkoolit, do të jenë të pasqyruara në etiketën e çdo shisheje alkool. Ky është vendimi që...

Goditi me grusht Berishën, Shehu me probleme mendore, kërkohet shtrimi në psikiatri

Pas përfundimit të ekspertizës mjeko-ligjore, Prokuroria e Tiranës ka kërkuar shtrimin në spitalin psikiatrik për Gerti Shehun, personi i cili qëlloi me grusht në...

Sheholli: Demokracia nuk mbahet me polici, të ketë zgjedhje të reja në Veri

Drejtuesi i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, komentoi situatën e tensionuar së fundmi në veri të Kosovës pas zgjedhjes së kryetarëve të...

“370 mln euro për rritjen e pagave”, Pano: Ja kush do ti paguajë kostot

Ekonomisti Pano Sako komentoi vendimin për rritjen e pagave, ku për këtë plan pritet të investohen 370 milion euro. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×