Zbulohen monedhat e vikingëve në Danimarkë, ishin groposur 1 mijë vjet më parë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 300 monedha argjendi që besohet se janë mbi 1 mijë vjet të vjetra janë zbuluar pranë një fortese të përdorur nga vikingët në veri-perëndim të Danimarkës.

Objektet u zbuluan dhe u nxorën në tokë nga një vajzë që po kryente kërkime me një zbulues metalik. Monedhat e argjendit u gjetën rreth 8 kilometra nga bastioni i vikingëve Firkat, në afërsi të qytetit Hobro. Nga shkrimet dhe simbolet që përmbajnë, ato mendohet se datojnë në vitet 980.

Përveç monedhave daneze, mes objekteve ka edhe arabe e gjermane, si dhe bizhuteri që vijnë nga Skocia ose Irlanda.

- Advertisement -

“Zbulime të tilla janë shumë të rralla”, komentoi Lars Kristian Norbah, drejtor i Muzeut të Jutlandit Verior, ku artefaktet do të ekspozohen.

Sipas tij, objektet janë të së njëjtës periudhë kur është ngritur fortesa, e ndërtuar nga mbreti Harald Blututh dhe do të ofrojnë një këndvështrim më të gjerë në historinë e Vikingëve.

Arkeologët kanë deklaruar se do të vijojnë gërmimet vjeshtën e ardhshme dhe shpresojnë të gjejnë varreza dhe vendbanime të epokës së vikingëve.

Vikingët besonin se po t’i groposnin thesaret e tyre do të mund t’i gjenin sërish pas vdekjes.

Artefaktet do të shfaqen për publikun duke filluar nga muaji korrik në muzeun historik Alborg. Ndërkohë, vajza që bëri zbulimin do të marrë një shpërblim financiar, kuota e të cilit nuk është bërë publike.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×