English

Zelenski: Rusia ka bllokuar portet, miliona njerëz mund të vdesin nga uria

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se për shkak se Rusia ka bllokuar portet e Ukrainës në Detin e Zi, miliona njerëz mund të vdesin nga uria.

- Advertisement -

Në një deklaratë televizive, Zelenski paralajmëroi se është në prag të një krize të rëndë ushqimore, pasi Ukraina nuk është në gjendje të eksportojë grurë dhe produkte të tjera, shkruan Reuters.

“Miliona njerëz mund të vdesin nga uria nëse bllokada ruse në Detin e Zi vazhdon”, u shpreh Zelenski.

Ndërsa, ministri i jashtëm rus, Serger Lavrov nënvizoi se Rusia është e gatshme që së bashku më Turqinë të sigurojnë kalimin e anijeve me grurë nga portet detare të Ukrainës.

Ditën e djeshme, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres tha se pasojat negative të pushtimit rus të Ukrainës po përkeqësohen, duke prekur 1.6 miliardë njerëz.

Ai këmbënguli se e vetmja mënyrë për të ndaluar stuhinë që po shpërthen, është ndalimi i pushtimit rus.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×