Zelenski: Situata në Donbas e vështirë, rusët duan të shkatërrojnë gjithçka

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presdenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski e ka konsideruar si jashtëzakonisht të vështirë, situatën aktuale në rajonin lindor të Donbasit.

Zelenski tha gjatë një fjalimi mbrëmjen e së hënës në rrjetet sociale, se furnizimi i Ukrainës me armë është strategjia më e mirë për të ruajtur stabilitetin global, shkruan BBC.

Sipas tij, rusët po përqëndrojnë forcat e tyre për të marrë nën kontroll Donbasin.

- Advertisement -

“Lyman, Popasna, Severodonetsk dhe Slovyansk. Pushtuesit duan të shkatërrojnë gjithçka atje. Prandaj, furnizimi me armë të rënda në Ukrainë është investimi më i mirë në ruajtjen e stabilitetit në botë dhe parandalimin e shumë krizave të rënda që Rusia ende po planifikon ose i ka provokuar tashmë,” tha ai.

Deklarata e Zelenskit vjen pasi zyrtarët ukrainas të mbrojtjes paralajmërojnë se ofensiva e Rusisë në Ukrainën lindore është në fazat e saj më intensive.

Ndërsa, autoritetet në Kiev bën me dije se gjatë ditës së martë ushtria ruse vrau 14 civilë.

“Armiku  vijon të përdorë taktika terrori kundër popullsisë ukrainase. Vijon  përkeqësimi i situatës socio-ekonomike në jug dhe lindje të Ukrainës .Një ditë më parë  gjashtëmbëdhjetë sulme u zmbrapsën në drejtimet Donetsk dhe Luhansk, tetë tanke, njëzet e dy automjete të blinduara dhe një automjet armik u shkatërruan” u shpreh Oleksandër Shtupun gjeneral i forcave ukrainase.

Pushtimi rus ka hyrë në muajin e katërt, por Moska planifikon të vijojë luftimet për një kohë të gjatë  me synimin për të përmbushur të gjitha objektivat e përcaktuara nga presidenti Putin.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×