Zelensky kthen ‘topin’ në fushën e Putinit: ‘Tani do ta shohim kush je!’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjatë fjalimit të tij përpara liderëve të G20-ës në Bali të Indonezisë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i dërgoi një mesazh historik homologut rus, Vladimir Putin.

Në video-mesazhin e tij, presidenti ukrainas bëri deklaratën e shumëpritur, se ‘lufta në Ukrainë duhet të përfundojë sa më parë’ por që kjo të ndodhë ai ka disa kushte.

Kushtet e Zelenskit u prezantuan me anë të një plani paqeje prej 10 pikash, që sipas tij janë të pa-negociueshme, nëse paqja është vërtetë qëllimi i palës tjetër.

- Advertisement -

Hapat përfshijnë një rrugë drejt sigurisë bërthamore, sigurisë ushqimore, një armëpushimi të plotë si dhe ngritjes së një gjykatë speciale që do të gjykojë Rusinë për krimet e dyshuara të luftës në Ukrainë.

Pika e fundit sigurisht është më problematikja, pasi Zelensky është shprehur i bindur se Putini duhet të gjykohet për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë, dhe se sa presidenti rus do ta pranojë këtë kjo do të shihet në vijim.

Por kjo nuk është e gjitha. Në përgjigje të thirrjeve të përsëritura të aleatëve amerikanë që ai të ulet në bisedime me Putinin para dimrit, që janë në një linjë me vetë deklaratat e Kremlinit për të nisur negociatat, Zelensky deklaroi se përveç këtyre 10 pikave, ai nuk do të pranonte të ulej me Putin deri ditën që çdo ushtar rus të jetë larguar nga territori ukrainas, përfshi Krimenë – një kërkesë që ai nuk e ka bërë kurrë më parë. Mesa duket, Zelensky e ka egërsuar retorikën e tij gjë që tregon se ai e ndjen veten mjaftueshëm të sigurt se tashmë topi është në fushën e tij dhe ai mund ta luaj lojën si të dojë.

‘Kushti i fundit’

Ai madje bëri edhe një hap tjetër gjatë fjalimit të sotëm. Duke i vendosur Putinit një kusht të fundit.

“I bëj thirrje Rusisë të ndalojë të gjitha sulmet ndaj infrastrukturës jetike të Ukrainës dhe nëse paqja është vërtetë ajo që Putin do, le ta provojë këtë duke ndalur të gjitha format e terrorit kundër Ukrainës,” – tha Zelensky, duke shtuar se nëse Putin është vërtetë i interesuar për rivendosjen e paqes, ka ardhur koha ta provojë këtë dhe të ndalojë sulmet.

Qartazi tashmë Zelensky e ka kthyer ‘topin’ në fushën e Putinit. Nëse javën e kaluar, zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse deklaroi se pas largimit të forcave ruse nga Khersoni, tashmë Rusia ishte e gatshme të ulej në negociata, Zelensky e ka konsideruar me kujdes këtë propozim, duke dalë mëngjesin e sotëm me planin e tij të paqes, dhe një mesazh të qartë për Putinin, se tani është koha që ai ta provojë nëse është vërtetë i interesuar për paqe.

Dhe edhe pse kushtet e Zelenskit, përfshijnë kthimin e kufijve të para vitit 2014, apo edhe ngritjen e një gjykate penale kundër Putinit, të paktën ky është një hap, madje një hap që shënon një moment historik, i cili nëse gjërat shkojnë siç duhet mund të shënojë edhe fillimin e fundit të luftës së Putin në Ukrainë.

10 pikat e planit të paqes së Zelenskit:

  • Siguria nga rrezatimi dhe armët bërthamore
  • Siguria ushqimore
  • Siguria energjetike
  • Lirimi i të burgosurve dhe të internuarve
  • Zbatimi i Kartës së OKB-së
  • Tërheqja e trupave ruse dhe ndërprerja e armiqësive
  • Drejtësia
  • Ndalimi i ekocidit dhe mbrojtja e mjedisit
  • Parandalimi i përshkallëzimeve të mëtejshme
  • Konfirmimi i përfundimit të luftës

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

TË FUNDIT

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

Rrezikojnë përditë jetën! Banorët në unazën jugore të Elbasanit ngrihen në protestë

Unaza jugore e Elbasani që është njëkohësisht segmenti kyç që bën kalimin në drejtim të juglindjes së Shqipërisë është bllokuar nga banorë të zonës. Bllokimi...

Shpërndante kokainë në Tiranë, arrestohet Erald Shullazi

Policia e Tiranës ka arrestuar një të ri në kuadër të operacionit të koduar “Collaboration”, pasi ky i fundit akuzohet se shpërndante kokainë në...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×