Zgjerohet harta e sulmeve në Ukrainë, rusët bombardojnë Kievin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sa vjen e zgjerohet shkatërrimi në Donjeck, teksa forcat ruse avancojnë sulmet në rajonin e kontestuar. Në të njëjtën kohë, në Kherson banorët po marrin paralajmërime në telefonat e tyre nga ushtria ruse për një sulm të afërt të Ukrainës dhe u kërkohet të largohen.

Ushtarët rusë kanë evakuuar me anë të forcës shumë civilë nga qyteti, ndërsa ata ukrainas vazhdojnë të rrisin presionin ndaj trupave ruse në bregun perëndimor të lumit Dnipro.

Në zona të tjera, trupat e Kievit kanë avancuar në jug, ndërsa Rusia ka intensifikuar sulmet ndaj kryeqytetit.

- Advertisement -

Por ndërsa oficerët ukrainas thonë se tanket e tyre do të avancojnë drejt Khersonit dhe do të marrin shumë shpejt qytetin, analistët janë skeptikë pasi për shkak të motit të keq, terreni ka gjasa të bëhet i pakalueshëm për shkak të baltës.

Në Moskë, Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar pamje që sipas saj tregojnë qytetarët e mobilizuar teksa vazhdojnë stërvitjen në Siberi.

Trupat janë mbledhur në kuadër të thirrjes mbarëkombëtare të presidentit Vladimir Putin, i cili pretendon se ata do të përdoren për të mbrojtur sovranitetin e Rusisë.

Ndërkohë, luftëtarët e anëtarësuar në administratën pro-ruse të rajonit të Donjeckut kanë mbërritur në qytetin AMVRO SIIVKA, pasi u liruan përmes një shkëmbimi të burgosurish me ushtrinë ukrainase.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×