Zonja e Parë e SHBA-së viziton fëmijët ukrainas në Rumani

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zonja e Parë e SHBA, Jill Biden dhe homologia e saj rumune, Carmen Iohannis, vizituan të shtunën një shkollë në Bukuresht, ku po arsimohen fëmijët refugjatë ukrainas.

Rreth dy mijë fëmijë refugjatë ukrainas janë regjistruar për të ndjekur mësimet në shkollat rumune.

Dy zonjat e para biseduan me mësueset dhe nënat ukrainase duke i vlerësuar për guximin e tyre.

- Advertisement -

Jill Biden tha se populli rumun ka bërë gjënë më të mahnitshme duke i strehuar në shtetin e tyre dhe duke i’u dhënë arsimim të plotë fëmijëve refugjatë ukrainas.

“Unë mendoj se nënat do të bëjnë gjithçka për fëmijët e tyre, ku ju keni luftuar për ta dhe është e mahnitshme që populli rumun ju ka hapur dyert e shtëpive të tyre, ku mendoj se kjo ka bërë ndryshim të madh për të gjithë ju”, është shprehur Jill Biden.

Zonjës së Parë iu komunikua se Rumania kishte “mirëpritur” afro 900,000 refugjatë.

Jill Biden fluturoi për në Sllovaki për të takuar më shumë refugjatë ukrainas, e cila do takohet edhe me stafin e ambasadës amerikane dhe zyrtarët sllovakë në kryeqytetin Bratislavë.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×