English

Zyrtari i NATO: S’ka gjasa për ofensivë të afërt ruse në shkallë të gjerë në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia nuk ka gjasa të nisë një ofensivë në shkallë të gjerë në të ardhmen e afërt, ka thënë një zyrtar i NATO-s.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, forcat ruse kanë një “përparësi të konsiderueshme sasiore” për sa i përket armëve dhe personelit, por “u mungojnë municionet dhe njësitë e manovrueshme të nevojshme për një ofensivë të madhe të suksesshme”, tha zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti, për European Pravda.

Zyrtari tha gjithashtu se njësitë ruse në vijën e frontit janë “pa staf dhe të papërvojë”.

Për më tepër, ata marrin urdhra “të motivuar politikisht” që korrespondojnë me “qëllimet joreale” në fushën e betejës, tha ai.

“Si rezultat, Moska nuk ka gjasa të jetë në gjendje të kryejë ndonjë ofensivë të rëndësishme pa mobilizim të mëtejshëm në shkallë të gjerë”, shtoi ai më tej.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha në shkurt se Rusia po planifikonte një ofensivë pranverore ose në fillim të verës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?