1/3 e ndërmarrjeve në Shqipëri menaxhohen nga gratë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vitet e fundit gratë në rolin e sipërmarrëses  po bëhen gjithmonë e më të shumta në numër. Të dhënat e publikuara nga INSTAT nxjerrin në pah se gratë zotërojnë 31,2% të ndërmarrjeve që janë në Shqipëri.

Ajo çfarë bie në sy është se në shumicën e rasteve, bizneset e drejtuara nga gratë kanë 1 deri në 4 të punësuar.

Ato janë kryesisht të fokusuara në “Tregti” dhe “Shërbime të tjera” ku dhe shënohet pjesëmarrja më e lartë të grave në vendimmarrje, respektivisht me 34,2% dhe 40,2%.

- Advertisement -

Sipas statistikave gratë përbëjnë 47% të të punësuarve në total dhe sektori me përfaqësimin më të ulët të tyre është ai i ndërtimit me 17%.

Tirana dhe Elbasani janë dy qarqet ku janë të përqendruar më shumë se gjysma e ndërmarrjeve dhe ku janë të punësuar 64% e të punësuarve gjithsej.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

TË FUNDIT

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×