100 milionë refugjatë në botë për shkak të luftërave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 100 milionë persona janë detyruar të zhvendosen për shkak të luftërave, konflikteve që kanë përfshirë disa pjesë të botës.

“Gjatë vitit 2021, konfliktet vazhduan të shkaktojnë viktima dhe plagosje të civilëve, me rreziqet që rriteshin ndjeshëm në zonat urbane”, kështu u shpreh për Këshillin e Sigurimit një humanitar i lartë i OKB-së.

Sipas Ramesh Rajasingham, Drejtor i Koordinimit në Zyrën e OKB-së për Çështjet Humanitare (OCHA), kur armët u përdorën në zonat e banuara në rreth 90 për qind e viktimave ishin civilë, krahasuar me 10 për qind në zonat e tjera.

- Advertisement -

“Siç raportoi UNHCR gjatë fundjavës, lufta në Ukrainë dhe konfliktet e tjera kanë shtuar numrin e njerëzve që detyrohen të ikin nga konflikti, dhuna, shkeljet e të drejtave të njeriut dhe persekutimi. Kjo shifër arrin nivelin rekord prej 100 milionë”, tha drejtori i koordinimit të çështjeve humanitare, Ramesh Rajasingham.

Tre muaj më parë mijëra refugjatë ukrainas prisnin në pikën kufitare Medyka për të arritur në Poloni. Sot largohen më pak, dhe shumë prej atyre që ikën po rikthehen. Në anën tjetër të kufirit, në Ukrainë, ka shtatë milionë të tjerë të zhvendosur brenda vendit, të cilët gjithashtu duan të kthehen në shtëpi.

“Ne nuk do të jemi të sigurt në asnjë qytet në Ukrainë. Kështu që është çështje fati nëse do të jemi të sigurt apo jo”, shprehet një refugjate ukrainase, Alina.

Gjatë një vizite në një qendër refugjatësh në Bukuresht, Princi Charles i Britanisë u takua me nënat dhe fëmijët ukrainas, i cili e përshkroi luftën si një “situatë makthi”.

Princi Charles u takua edhe me punonjësit e shërbimit të urgjencës dhe Margaretën, e cila mban kurorën rumune.

Rumania ka mirëpritur gati një milion ukrainas dhe dhjetëra mijëra refugjatë të cilët vazhdojnë të vijnë. Rreth 6 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×