12 viktima nga i nxehti përvëlues në Indi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

12 persona vdiqën nga i nxehti përvëlues në Indi dhe shumë të tjerë u shtruan në spital. Qytetarët ishin pjesëmarrës në ndarjen e çmimeve Navi Mumbai.

Veprimtaria e sponsorizuar nga qeveria për nder të aktivistit të shquar social u mbajt në një fushë të hapur nën diellin flakërues dhe zgjati për disa orë, raporton BBC.

Në ceremoni ishin disa mijëra njerëz dhe shumë prej tyre u ankuan për dehidratim. Fotot nga vendi i ngjarjes tregojnë se njerëzit ishin ulur direkt nën diell, pa çati apo asnjë lloj strehimi.

- Advertisement -

Ekspertët shëndetësorë këshillojnë shmangien e diellit gjatë vapës përvëluese nga ora 11:00 deri në orën 16:00, veçanërisht gjatë muajit prill, i cili konsiderohet si një nga muajt më të nxehtë në Indi.

Zyrtarët thanë për mediat se gjatë ditës u dhanë pije freskuese në vendin e ceremonisë dhe u ngritën kabina për të ofruar ndihmë mjekësore, por partitë opozitare theksojnë se ngjarja ishte e organizuar keq dhe nuk duhej të mbahej në atë periudhë të vitit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

TË FUNDIT

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×